مرکز مطالعات ژاپن

مرکز مطالعات ژاپن توسط فارغ التحصیلان زبان ژاپنی دانشگاه تهران راه‌اندازی شده است

 • 2017 24 June
 • شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶

تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۸۸

دكتر ابوالفضل بختياري:

در اين نوشتار كه نويسنده طي چندين سال به مطالعه و مشاهده سرزمين آفتاب تابان (ژاپن) پرداخته، درس‌هایي از فرهنگ آموزش و مدارس ژاپني ها را به صورت خلاصه ارائه كرده‌است.
به ژاپن بايد به مثابه آئينه نگاه كرد و نه يك راهكار
(مري وايت 1987 به نقل از لوئيس 1995 ترجمه افشين منش و ايلبگي طاهر 1385)
براي شناخت سرزمين خود، بايدسرزمين ديگري را شناخت.
(لوئيس 1985ترجمه افشين منش و ايلبگي طاهر 1385)

اشاره

در دهه هاي اخير دستاوردها و پيشرفت هاي شگرف ژاپن موجب حيرت و حسرت جهانيان شده است. بطوريكه بسياري از پژوهشگران راز موفقيت و توفيق ژاپني ها را در فرهنگ آموزش و پرورش آن جستجو مي كنند. در اين نوشتار كه نويسنده (از کارشناسان پژوهشگاه آموزش و پرورش است) طي چندين سال به مطالعه و مشاهده سرزمين آفتاب تابان (ژاپن) پرداخته، درسهائي از فرهنگ آموزش و مدارس ژاپني ها را به صورت خلاصه ارائه كرده، كه تقديم مي شود:

مقدمه
پژوهش هاي انجام شده در خصوص فرهنگ آموزش و فرهنگ مدارس ژاپني ها، اعجاب جهانيان را برانگيخته است. بطوريكه در چندين آزمون بين المللي (TIMSS تيمز)، آموزش و پرورش ژاپن جز كشورهاي برتر جهان بوده است، همچنين مطالعات تطبيقي آموزش و پرورش نشان مي دهد كه آموزش و پرورش عمومي به ويژه دوره ابتدائي از كيفيت بسيار بالائي برخوردار است (سركارآراني، 1384). “اَزرا ووگل” (استاد دانشگاه هاروارد) كه حدود 20 سال در آنجا به مطالعه مشغول بوده مي نويسد: من از موفقيت هاي ژاپن طي دو دهه اخير شگفت زده شده بودم، از خودم مي پرسيدم چرا ژاپن، بي آنكه منابع طبيعي داشته باشد، تا اين حد در حل مشكلاتي كه براي جامعه آمريكا ناگشوده مانده موفق بوده است؟! اما به راستي راز موفقيت ژاپن در چيست و كدام ويژگي باعث شده تا بسياري از آگاهان، قرن بيست و يكم را قرن ژاپن بدانند و آن را كشور شماره 1 بشناسند؟.

نظام آموزشي ابتدايي در ژاپن
مدارس ابتدائي در ژاپن بسيار جالب و ديدني هستند، ساختار و نظام آموزش ابتدایی ژاپن به پرورش شخصیت کودک در این دوره بسیار توجه دارند. فضای فیزیکی مدارس ابتدایی بسیار مجهز و درخور توجه هست، بطوریکه اكثر مدارس ابتدايي در ژاپن استخر دارند و فضاي فيزيكي بسيار تميز و با طراوت هستند. اما چرا مدارس ابتدائي؟

اكثر پژوهشگران آموزش و پرورش ژاپن، مدارس ابتدائي ژاپن را بسيار سرزنده، بزرگ، جالب و جاذب توصيف كرده اند، براي مثال “كومينگر” مي گويد:
مدارس ابتدايي، گل سرسبد آموزش و پرورش ژاپن هستند. ژاپن در مقايسه با ايالات متحده آمريكا، سهم بيشتري از توليد ناخالص ملي خود را در مقاطع 12 سال تحصيلي (ابتدايي تا دبيرستان) و مقدار كم تري از آن را در آموزش دانشگاهي خويش، هزينه مي كند.
در طول بيش از يكصد سال، رهبران و دولتمردان ژاپني به دوره آموزش ابتدايي به عنوان محوري سرنوشت ساز در توسعه ملي، نظر داشتند، چنانكه آري نوري، موري (معمار مدرنيزاسيون ژاپن) در سال 1885  مي نويسد:

99 درصد دانش آموزان دوره ابتدايي در ژاپن در مدارس ابتدايي دولتي، در محل اقامت خود درس مي خوانند در اين دوره تحصيلات، آموزش رايگان است و فرزندان تمام ساكنان محل، اجازه ثبت نام دارند (لوئيس ترجمه افشين منش و ايلبگي طاهر ،1385،5).
در ژاپن 90 درصد دانش آموزان، كلاس دوازدهم را با موفقيت پشت سر مي گذرانند (اين نسبت در آمريكا 73 درصد و در اروپا 50 درصد است) [رولن و بيورك 1998، ترجمه رعيتي دماوندي ،1383-13]

ويژگي هاي فرهنگ مدارس در ژاپن
1 – اهميت بسيار زياد مردم و دولت ژاپن به آموزش و پرورش (دولت ژاپن بيشترين سهم از توليد ناخالص ملي را صرف دوره هاي آموزش پيش دبستاني و ابتدايي مي كند)
2 – تاكيد بر كارگروهي (تيمي)- (ووگل 1979، لوئيس 1995، سركارآراني 1381، بختياري 1387)
3 – انعطاف فكري و نوپذيري نوسازي اعجاز آميز ژاپن(ووگل 1979)
4 – نظام آموزشي كارآمد – كيفيت بالاي آموزش (هرمان كان)
5 – پشتكار، صبر و حوصله، انضباط دروني
6 – احترام به ديگران
7 – روح همكاري دسته جمعي
8 – انضباط و شوق به كار
9 – ثبات

10 – شوق يادگيري
11 – اخلاق كار و تلاش
12 – در زمينه مديريت، ژاپني ها به رهبري جمعي گرايش دارند
13 – تاكيد بر جنبه ي كاربردي آموزش
14 – شيوه آموزش عملگرا، تاكيد بر آزمايش و پژوهش
15 – دانش آموزان در كارهاي مدرسه مشاركت فعال دارند (تعاون، همراهي گروهي)
16 – مدرسه در ژاپن محل زندگي دانش آموزان است
17- در مدارس سعي در بالابردن “اعتماد به نفس” فراگيران(دانش آموزان) است
18 – مدارس ژاپني تلاش براي رشد خلاقيت، رشد روحيه كارگروهي مي كنند
19 – بازي هاي آزاد در مدارس مورد توجه است
20 – مدارس ژاپني- بچه ها را براي زندگي در جامعه تربيت مي كند
21 – پرورش حس اعتماد به نفس
22 – شكوفائي خلاقيت
23 – مشاركت و درگيركردن بچه ها به صورت عملي
24 – پرورش حس مسئوليت پذيري
25 – تاكيد بر رفاقت بين دانش آموزان به جاي رقابت
26 – تاكيد بر دوستي و همكاري بين بچه ها
27- همكاري در نظافت مدرسه

28- همكاري بسيار نزديك خانواده (اولياء) با مدرسه

29- تاكيد بر دوستي و رفاقت در مدارس (لوئيس 1985)
30- توجه به خودفرماني يا خود مديريتي (لوئيس)
31-تاکید  بررشد اجتماعی(بنجامین 1997)،سهم زیادی از آموزش در ژاپن به زندگي اجتماعي و رشد اجتماعي مي پردازد
32- ایجاد فرصت هاي مساوي براي همگان
33 –آموزش  (پرورش) تمامي كودكان با يك روش
34- معلمان مربي اند نه مستبد (معلم در نقش هادي و راهنما)
35- در مدارس ژاپن تفريح و شادي ضروري است
36- در مدارس با تفريح و شادي دانش آموزان را وارد به مشاركت و همكاري مي كنند
37- در ژاپن كلاسها به گروه هاي كوچك تقسيم مي شود
38- ژاپني ها كوشيده اند شادي و لذت را به فرايند يادگيري بياميزند
39- در كلاسهاي درسي ژاپن تعارض و دشمنی بين معلم و شاگرد وجود ندارد
40- هيچ دانش آموزي در ابتدايي مردود نمي شود – هيچ دانش آموزي از مشاركت در فعاليت ها منع نمي شود (بنجامين 1997).

ژاپني ها اعتقاد دارند تجربه ها، تأثير بلند مدت در رشد  دارد لذا براي پرورش افراد تجارب مهم هستند

* برنامه درسي ملي در بردارنده راهكارهايي براي فعاليتهاي غيردرسي دانش آموزان مي باشد (برنامه  نظافت مدرسه) از آنجا كه در مدارس ژاپني، سرايداري وجود ندارد، پاكيزه نگه داشتن كلاسها، راهروها يا سرويس هاي بهداشتي، زمين هاي بازي بر عهده دانش آموزان است.

نگارنده که خود به مشاهده از مدارس ژاپن پرداخته، بسیاری از دانش آموزان ابتدایی و پیش دبستانی را در حال نظافت کلاس و مدرسه دیده است. در یکی از مدارس ابتدایی در کیوتو و یک مرکز پیش دبستانی در توکیو شاهد دستمال کشیدن بچه ها در راهرو و کلاس بوده است.

به زعم برخی پژوهشگران (لوئیس، سرکار آرانی، دوای و دیگران) در مدارس ژاپن آموزش قلب ها و اندیشه ها بچه ها مدنظر است. پژوهش لوئیس (1995)، نشانگر تجلی فرهنگ ژاپنی در فرآیند آموزش و یادگیری در مدارس ژاپن است، و در مدارس ژاپن به صورت حیرت انگیزی آموزش و یادگیری در قالب سناریوهای فرهنگی مدیریت می شود و آموزش و پرورش ژاپن تا حدود زیادی فرهنگی است و مبتنی بر فرهنگ ژاپنی است.

آموزش و پرورش ژاپن با همه محاسن که می تواند برای ما آموزنده باشد و از آن تجارب موفق درس گرفت ولی در دهه های اخیر با مشکلاتی مواجه بوده که منجر به تفکر و تعقل صاحبنظران علوم تربیتی ژاپنی شده است ازجمله Bullying (اذیت و آزار بچه ها) کمی انگیزه دانش آموزان برای درس نداشتن علاقه برای ادامه تحصیل (پرفسور نقی زاده)، عدم توجه به فردیت ]در ژاپن به کار گروهی و تیمی بسیار توجه می شود- در نتیجه فرد و خواسته های فردی کمتر مورد توجه است[ موجب مشکلاتی شده است، که درخور توجه است.

ويژگي مهم فضاي فرهنگي مدارس ژاپن (در دوره ابتدايي) سرزندگي، شلوغي، شادابي، شادي و جار و جنجال كلاس است. معلمان ژاپني بر خلاف همكاران خود درساير كشورها تلاشي براي سكوت و ساكت و بي حركت نگه داشتن دانش آموزان خود نميكنند. از آنجا كه دانش آموز مجاز است با بغل دستي خود صحبت كند براي تراشيدن مدادش از جا بلند شود يا پرده ها را بكشد. اين قبيل كارها، اختلال در نظم كلاس بشمار نمي رود. بنابراين نظم و انضباط تحميلي نيست و در نتيجه كلاسها نيز شلوغ و پر جار و جنجال است و اين امر از نظر معلمان، بي اشكال است.

ووگل (استاد دانشگاه هاروارد)، معتقد است نوسازي ژاپن از اواسط قرن نوزدهم (يعني عصر امپراتوري       “مي جي” در سال 1868) آغاز شده و از اين زمان ژاپني ها به طور جدي با فرهنگ غرب آشنا شدند و از تركيب و تلفيق عناصر فرهنگي خود، فرهنگ نوين ژاپن را ساختند. روش ژاپني ها در اين تركيب فرهنگي، هشيارانه و آگاهانه بود (ووگل 1979، ترجمه خوارزمي و اسدي 1371).ژاپني ها تمدن و فرهنگ كهن خود را با دانش نوين در آميختند و كهن  را دور نينداختند. حاصل اين آميزش بسيار اثربخش بود و فرهنگ ژاپن شكوفا شد. همچنين ويژگي ها همچون پشتكار، صبر و حوصله، انضباط دروني، حساسيت و احترام به ديگران، تاكيد بر كارگروهي (تيمي) در موفقيت آنها سهم داشته، ولي “ووگل” معتقد است: پيشرفت هاي ژاپني ها بيشتر دستاورهاي ساختارهاي سازماني، سياستگذاري و برنامه ريزي درست آنهاست. شايد بتوان گفت “مديريت ژاپني” كه زبانزد جهانيان است در اين توفيق سهم بسزايي داشته است.

بسياري از پژوهشگران علل توفيق ژاپن را به نظام آموزش و پرورش كارآ، با كيفيت و سرمايه گذاري زياد روي پرورش منابع انساني، سختكوشي و وفاداري افراد به سازمان هائي كه در آن كار مي كنند، احساس تعهد در جهت رشد و پيشرفت، فداكاري و آمادگي براي اصلاح نارسائي ها و اشتباهات خود، سازماندهي و مديريت بسيار خوب و كارساز  نسبت میدهند (هرمن كان). همچنین برخی اندیشمندان می گویند: مردم ژاپن به آموزش و پروردن منابع انساني خود بسيار توجه و تاكيد دارند (طوسي، 1384)، برخي ديگر پژوهشگران جهش ژاپن را ناشي از ويژگي هاي فرهنگي خاص ژاپني ها مي دانند و برخي نويسندگان    توانائي ها ژاپني ها را براي “كار گروهي” كليد موفقيت آنها مي دانند.

* پي نويس
بخشي از نوشتار حاضر، حاصل مشاهده، مصاحبه وحضور نگارنده در مدارس ژاپن است كه با مساعدت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، سفارت ژاپن در ايران و ایران در ژاپن، اساتيدي همچون دكتر سركارآراني، دكتر خرازي، دكتر عراقچي، دكتر گواهي، استاد صافي ، پرفسور محمد نقی زاده، پرفسور اوکاموتو(Okamoto)، کویاما خانم موریتا (Morita) انجام شده است.

منابع:

 • – سركار آراني، محمدرضا (1381). فرهنگ آموزش در ژاپن. تهران : روزنگار
 • – ماتسوشيتا، كونوسوكه (1377). مشت آهنين در دستكش مخملي: 101 ويژگي ديگر مديريت و رهبري ترجمه محمدعلي طوسي. تهران: سخن
 • – بختياري، ابوالفضل (تيره، 1386). درسهائي از ژاپن. خبرنامه انجمن دوستي ايران و ژاپن، سال هفتم شماره 16
 • – طوسي، محمدعلي (1384). درسنامه فرهنگ سازماني: دوره دكتري مديريت آموزشي. تهران: واحد علوم و تحقيقات
 • – لوئيس، كاترين (1995). آموزش قلب ها و انديشه ها. ترجمه ح. افشين منش و ش. ايلبگي طاهر. تهران: ساز و كار، چاپ چهارم 1385
 • گواهي، عبدالرحيم (1386). شينتوئيزم. تهران: علم
 • دوای، لوئیس، سوگا، ماتسودا (1388). آموزش به مثابه فرهنگ. ترجمه سرکار آرانی، شی می زو و موریتا. تهران : تربیت
 • Monbusho (1995). Education in Japan. Tokyo: Monbusho
 • Monbukagakusho (2008) Minstry of Education,culture sport,science and technology.Tokyo: Minstry of Education,culture sport,science and technology.Tokyo

*دكتر ابوالفضل بختياري؛ پژوهشگاه آموزش وپرورش – پژوهشكده خانواده


مطالب مرتبط

نوشین فهیما گفته است:
اسفند ۱۹ام, ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۲ ب.ظ

باسلام خدمت جناب استاد بختیاری
از اینکه نشانی را برایم ارسال کردید بسیار متشکرم
بسیار خوب و جالب بود

پاسخ به این نظر

ابوالفضل بختیاری گفته است:
اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۱ - ۴:۵۷ ب.ظ

سلام
تشکر از محبت شما
موفق باشید
بختیاری

پاسخ به این نظر

خواجه صالحاني گفته است:
خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۱ - ۵:۲۵ ق.ظ

با سلام و خداقوت به استاد ارجمند جناب بختياري
بنده از موفقيت جامعه ژاپن در مقايسه با ايران افسوس نمي خورم بلكه غبطه مي خورم چون كسي كه افسوس مي خورد باورش اين است كه آنها موفق شدند چون ظرفيت آن را داشنتد وما نداريم اما من غبطه مي خورم چون باور دارم ظرفيت معنوي ومادي ما بسيار بيشتر از ژاپن است
علتي كه با اين ظرفيت معنوي ومادي بيشتر جلوتر نيستيم را از زبان يك ژاپني بيان مي كتم
از يك استاد ژاپني مي پرسند با اينكه شما هم قبول داريد چامعه ايراني هوش و استعداد و ظرفيت هاي بالقوه زيادي دارد چرا به اندازه ژاپن پيشرفت (صنعتي و ….) نداشته پاسخ داده: در ژاپن از هر ده نفر يك نفر كه خلاق تر و توانمند تر است توسط 9 نفر ديگر به عنوان رهبر ومدير گروه انتخاب مي شود و مريد او مي شوند اما در جامعه ايران از هر ده نفر ممكن است يك نفر از ديگران هوش وخلاقيت كمتري داشته باشد 9 نفر ديگر اين فرد را مدير خود مي كنند
و هر كدام مدير را برحسب خلاقيت خود به سمت خواسته هاي خود مي كشانند
به وب سايت ما هم سري بزنيد نام كاربري و رمز عبور برايتان ايميل مي شود
http://lms.salehani.com
به اميد ايراني سربلند

پاسخ به این نظر

jps گفته است:
تیر ۱۵ام, ۱۳۹۱ - ۲:۳۰ ب.ظ

البته جناب خواجه صالحانی عزیز!
این مقایسه انجام شده چیزی شبیه به افسانه و از آن حکایت‌های ساختگی باید باشد…

پاسخ به این نظر

مهدی کلاهی گفته است:
تیر ۳۱ام, ۱۳۹۱ - ۱:۲۱ ب.ظ

با درودی فراوان و گرم توام با احترام فراوان
سه تا مقاله و یادداشت ارزشمند به قلم استاد بختیاری:
http://abakhtiari.blogfa.com/post-151.aspx
http://abakhtiari.blogfa.com/post-116.aspx
http://japanstudies.ir/?p=753

واقعا راهگشای تصمیمات مسئولین امر در اثر بخشی و موفقیت آینده ی نه تنها سیستم آموزش و پرورش ایران است بلکه پایه ای برای کل جامعه ایران خواهد بود.
و باید گفت آینده، الان است امید است با تلاش همگانی و بنیان نهادن ساختار آموزش و پرورش صحیح حتی از خانه، کمک به ارتقا دانش فکری و عملی خود بکنیم.
همیشه موفق و شاد و سربلند باشید.
بدرود
کلاهی

پاسخ به این نظر

حدادی گفته است:
مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۱ - ۹:۳۲ ب.ظ

به نام خدا
آقای دکتر بختیاری
سلام
از لطف شما سپاسگزارم
امید که از حضور شما بیشتر بهره مند باشم
حدادی

پاسخ به این نظر

فقیه گفته است:
شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۸ ب.ظ

سلام استاﺩ گرامی خواهشمنﺩم ﺩرصورت امکان هریک از موارﺩ بامثال وتوضیحات کافی اگر نوشته شوﺩ موثرتر خواهﺩ بوﺩ. ارائه جزئیات برای ما ﺩر کلاس ها موثرخواهﺩبوﺩ. نوشته شمابرای من خیلی جالب بوﺩ. انشااله مطالب کاربرﺩی برای مقاطع تحصیلی ﺩراین زمینه بنویسیﺩ.

پاسخ به این نظر

نعمت الله فاضلی گفته است:
آبان ۱۴ام, ۱۳۹۱ - ۱:۰۱ ب.ظ

سلام آقای دکتر بختیاری عزیز

نمی دانستم شما در ژاپن مطالعه میدانی در مدارس آنجا داشته اید. نکات بسیار مهمی را در مشاهدات و مطالعات تاتن بیان کرده اید. آموختم. امیدوارم روزی یک مردم نگاری در این زمینه بنویسید.
موفق باشید

فاضلی

پاسخ به این نظر

زرين ترنج گفته است:
آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ - ۳:۵۴ ب.ظ

سلام
تشكر از ابراز لطف شما
دوستان اگر مطالب جديدي در باره آموزش وپرورش ژاپن داريد برايم بفرستيد
ممنونم

پاسخ به این نظر

قاسم پور گفته است:
آذر ۷ام, ۱۳۹۱ - ۹:۲۴ ق.ظ

سلام آقای دکتر بختیاری
امیدوارم حالتون خوب باشد.یاد رفته بود که ژاپن رفته اید.مطالب قشنگ و جالبی رو عنوان کردید اما افسوس که … .راستی آقای دکتر تا اونجایی که خبر دارم آقای حداد هم گویا یه رفت و آمدهای به ژاپن بابت همین مسائل آموزشی داشته و به نوعی گفته میشه در مدرسه غیر انتفاعی اش بکار برده،از این موضوع چیزی اطلاع دارید؟

پاسخ به این نظر

محمودی گفته است:
دی ۱۷ام, ۱۳۹۱ - ۸:۵۳ ب.ظ

سلام — تشکر
بسیار جالب آموزنده است

موفق باشید

پاسخ به این نظر

شادمان گفته است:
بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۱ - ۳:۵۵ ب.ظ

سلام . آيا مدرسه ا ي در ايران وجود دارد كه كه به سبك ژاپني يا ديگر گشورهاي پيشرفته اداره بشه . اگر وجودارد لطفا برام معرفي كنيد.؟

پاسخ به این نظر

حیدر قاسم نژاد گفته است:
اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۱ - ۳:۲۵ ب.ظ

خیلی جالب وقابل استفاده بود به امید روزی که سیستم آموزشی ما اصلاح شود وبه کیفیت توجه کند نه فقط به کمیت.

پاسخ به این نظر

AH Vahdati گفته است:
فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ - ۹:۱۰ ق.ظ

با سلام وخسته نباشید خدمت استاد گرامی
مقاله بسیار جالبی بود و استفاده کردم.
به امید آنروز که اول خودمان وفرهنگمان و روز بعد مدارسمان عوض شود.
ارادتمند شما امیرحسین وحدتی

پاسخ به این نظر

يحيي رحمتي گفته است:
فروردین ۱۷ام, ۱۳۹۲ - ۸:۳۸ ق.ظ

باسلام خدمت استاد ارجمند جناب آقاي دكتر بختياري
بسیار جالب و آموزنده است . از تلاشتان سپاسگزارم.

پاسخ به این نظر

اشرف ساداتی گفته است:
فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۲ - ۱:۰۹ ب.ظ

با تشکر از استاد گرامی جناب آقای بختیاری . به امید این که روزی کشور ما نیز مانند ژاپن الگو شود . دو نا سه سالی است میخواهند در کتب درسی نقش فعالیت محوری را پیاده کنند و لی متأسفانه تا موفقیت راه طولانی در پیش است.

پاسخ به این نظر

مليحه نقيبي گفته است:
فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۲ - ۶:۱۴ ب.ظ

سلام استاد محترم بسيار مطالب جالب و مفيدي بود وبراي من خيلي جالب بود كه شما در مدارس ژاپن تحقيقاتي انجام داده ايد اميد كه در ايران نيز شاهد چنين پيشرفت هايي باشيم

پاسخ به این نظر

رقیه طاهری پور کوزه کنان گفته است:
فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۲ - ۴:۵۲ ب.ظ

با عرض سلام آقای دکتر خیلی مطالب جالبی بود بنده به عنوان مدیر یک مدرسه راهنمایی امیدوارم روزی برسد که ماهم سبک آموزشیمان را تغیراتی داده وبه سوی رشد و ترقی سوق دهیم با تشکر از مطالب جالب شما

پاسخ به این نظر

رقیه طاهری پور کوزه کنان گفته است:
فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۲ - ۴:۵۳ ب.ظ

با عرض سلام آقای دکتر خیلی مطالب جالبی بود بنده به عنوان مدیر یک مدرسه راهنمایی امیدوارم روزی برسد که ماهم سبک آموزشیمان را تغییراتی داده وبه سوی رشد و ترقی سوق دهیم با تشکر از مطالب جالب شما

پاسخ به این نظر

علی اکبر رضوانی گفته است:
فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۲ - ۳:۰۳ ب.ظ

سلام:
نکات جالب وقابل استفاده ای در لابه لای نوشته ها وجود دارد که با وضعیت موجود نیز در مدارس کشور ما قابل استفاده است.

پاسخ به این نظر

مینا سیف گفته است:
فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۲ - ۷:۳۹ ب.ظ

استاد خیلی عالی بود

پاسخ به این نظر

ابوالفضل احمدی خوشدلی گفته است:
فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ - ۹:۲۵ ق.ظ

با سلام و عرض ادب
استاد گرامی سیستم اموزش و پرورش ژاپن از نظر اینجانب بسیار منسجم و دانش آموز محور می باشد

پاسخ به این نظر

فاطمه امینی هرسینی گفته است:
اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۲ ب.ظ

سلام استاد خسته نباشید باتشکر از ارسال ادرس واقعا مفید بود امیدوارم همچنان در عرصه علم ودانش موفق باشید ارزوی من بهره بردن هرچه بیشتر از دانش شماست

پاسخ به این نظر

سعید گفته است:
اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۲ - ۷:۴۲ ب.ظ

با سلام خدمت شما.
من به یادگیری زبان ژاپنی علاقه شدید دارم، کسی هست منو کمک کنه؟
از کجا می تونم زبان ژاپنی رو یاد بگیرم؟
متشکر.

پاسخ به این نظر

ندا دادخواه گفته است:
اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۰ ق.ظ

سلام خدمت جناب دكتر آقاي ابوالفضل بختياري …واقعا وقتي اين مطالب روخوندم خيلي به فكر رفتم يعني يه جورايي …ياده دوران كودكي خودم كه چطوري با چه شيوه هايي درس ميخونديم افتادم ما كجا اينا كجا حتي همين الانم ما كودكانمون با كودكان ژاپني زمين تا اسمان شيوه هاي اموزشيمون فرق داره …واين واقعا جاي تاسف هست ….اقاي دكتر ممنونم كه اين مطالب زيبا رو برام ارسال كرديد …هميشه سلامت سربلند شاد وموفق باشيد با ارزوي موفقيت براي شما ندا دادخواه

پاسخ به این نظر

امیرحسین وحدتی گفته است:
اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۳ ق.ظ

سلام به همگی
اگر شما دوست عزیز خواننده بدنبال کتاب و جزوه آموزش زبان ژاپنی هستید من دو سال وقت گذاشتم وتعداد زیادی جزوه را به فارسی ترجمه کردم اگر واقعا علاقه دارید برای دریافت جزوات و صوت های آموزشی وفرهنگ لغت نرم افزاری و… با ایمیل من تماس بگیرید تا برایتان بصورت رایگان ارسال کنم.
این کار میکنم چون خودم خیلی تلاش کردم تا منبع پیداکنم .
باتشکر و ارادت به استاد بختیاری و نیز تمامی نویسندگان ومسئولین سایت
hohn.mi@gmail.com

پاسخ به این نظر

vq,hkd گفته است:
اردیبهشت ۲۹ام, ۱۳۹۲ - ۱:۰۶ ب.ظ

سلام استاد عزيز وبزرگوار :
مطالب جالب وخواندني در مقاله عنوان شده بود كه ارزش چند بار خواندن را دارد.

پاسخ به این نظر

عزیزی گفته است:
خرداد ۱ام, ۱۳۹۲ - ۶:۲۴ ق.ظ

عزیزی

باسلام و احترام
استاد گرامی
به امید روزی که با پشتکار، مسئولیت پذیری و میل به سازندگی برای ساختن فردایی بهتر شاهد پیشرفت و ارتقا سیستم آموزشی خود باشیم.

پاسخ به این نظر

مرتضی خورانی گفته است:
خرداد ۵ام, ۱۳۹۲ - ۴:۰۲ ب.ظ

سلام. من از وبلاگ شما استفاده مفید کردم.انشاءاله موفق باشید

پاسخ به این نظر

جمیله رجایی گفته است:
خرداد ۷ام, ۱۳۹۲ - ۷:۴۴ ب.ظ

استاد مطالبتان زیبا است

پاسخ به این نظر

رضا گفته است:
خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۲ - ۹:۲۴ ب.ظ

– استاد مطالبتان زیبا است. تشكر

پاسخ به این نظر

رضا گفته است:
خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲ - ۳:۰۱ ق.ظ

– استاد مطالبتان زیبا است. تشکر

پاسخ به این نظر

شیرین پیله ور گفته است:
خرداد ۲۹ام, ۱۳۹۲ - ۱:۰۶ ق.ظ

جناب استاد بختیاری خدا قوت.بسیار جالب وقابل تامل است. بجای عوض کردن مداوم نظام آموزشی بهتر نیست به این مسایل بیشتر توجه شود؟

پاسخ به این نظر

آسمان گفته است:
خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۲ - ۱:۵۴ ب.ظ

سلام آقای بختیاری .مقاله ی خوب شما را در مجله ی شوق تغییر 5 خواندم . خلاصه ای از این مقاله را در وب آورده ام و همچنین این مطلب جالب را هم لینک داده ام . از زحمات بیکران شما در امر تحقیق و پژوهش از مدارس ژاپنی بسیار سپاسگزارم . پابنده باشید

پاسخ به این نظر

زبیده بهادری راد گفته است:
مرداد ۸ام, ۱۳۹۲ - ۲:۴۵ ق.ظ

با سلام واحترام
استاد عزیز امیدوارم روزی برسد که کشور ما جزء پیشرفته ترین کشورها باشد .مطالبتون خیلی جالب بود .
سرافراز وسربلند باشید .

پاسخ به این نظر

فریده صبوری دانشجوی مرکز مفتح گفته است:
مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۱ ق.ظ

استاد مطالبتان جالب است من به عنوان یک مدیر مدرسه قرآن امیدوارم روزی برسد که بتوانیم سیستم آموزشیمان رابسوی الگوشدن وبرترشدن سوق دهیم وبرایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم

پاسخ به این نظر

شعله جهانگیری گفته است:
شهریور ۶ام, ۱۳۹۲ - ۷:۰۱ ب.ظ

با سلام استاد محترم پژوهش و تحقیقات جالب و مطالب مفیدی را در سایت شما مطالعه نمودم و در ابتدای وبلاگ خودم آدرس این سایت را قرار دادم تا دیگران هم از آن استفاده نمایند .
به امید روزی که سیستم آموزشی کشور ماهم به سمت موفقیت بیشتر پیش برود .امیدوارم که همواره موفق و سرافراز باشید .

پاسخ به این نظر

ساسان توسلی (دبیر فیزیک دبیرستانهای ورامین ) گفته است:
شهریور ۶ام, ۱۳۹۲ - ۷:۲۰ ب.ظ

با سلام خدمت شما استاد محترم مطالب بسیار جالب وارزشمندوآموزنده ی شما را از طریق سایت همسرم خانم جهانگیری که یکی از دانشجویان شما هستند مطالعه نمودم و تشکر می کنم .

همیشه آرزوی چنین مدارسی را در روًیا هایم داشته و دارم به امید روزی که به این مهم دست یابیم . موفقییت روزافزون شما را از ایزد منان خواستارم

پاسخ به این نظر

شعله جهانگیری گفته است:
شهریور ۶ام, ۱۳۹۲ - ۷:۲۷ ب.ظ

با سلام مطالب جالب و زیبای شما را از پژوهش در مدارس ژاپن مطالعه نمودم وبسیار مثمروثمر واقع گردید .از زحمات شما صمیمانه تشکر می نمایم و امیدوارم ما مربیان پرورشی هم به چنین اهدافی در مدارس کشور خود دست یابیم . موفق و سرافراز باشید .

پاسخ به این نظر

ساسان توسلی (دبیر فیزیک ) گفته است:
شهریور ۸ام, ۱۳۹۲ - ۵:۴۸ ب.ظ

با سلام خدمت استاد محترم من از طریق یکی از دانشجویان شما با سایت مفید شما آشنا شدم وچون همواره مشتاق بودم که علت موفقیت آموزش و پرورش ژاپن را جویا شوم که از طریق سایت شما تقریباً آشنایی پیدا کردم

پاسخ به این نظر

شعله جهانگیری گفته است:
شهریور ۹ام, ۱۳۹۲ - ۵:۲۳ ب.ظ

با سلام

پاسخ به این نظر

شیما شعله کار گفته است:
شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶ ق.ظ

سلام. بسیار مطالب خوبی بود. با توجه به علل مختلف موفقیت ذکر شده در نظام آموزشی ژاپن، گمان می کنم نظام آموزشی ما در پرورش منابع انسانی و وفاداری افراد نسبت به سازمان هنوز راه درازی در پیش دارد. بهر حال می توان امیدوار بود که در آینده نظام آموزشی ما نیز به این مهم دست یابد.

پاسخ به این نظر

علیرضا عراقیه گفته است:
مهر ۱۲ام, ۱۳۹۲ - ۲:۰۷ ب.ظ

با سلام
جناب آقای دکتر بختیاری ،از مطالب مفید شما استفاده نمودم.امیدورام جنابعالی همواره با اخلاق و روحیه ی شاداب و با طراوت علمی که دارید همواره بیش از پیش موفق باشید.
عراقیه

پاسخ به این نظر

فاطمه موحدنیا گفته است:
مهر ۱۷ام, ۱۳۹۲ - ۵:۲۹ ب.ظ

باسلام مقاله بالا در اپ تطبیقی به من کمک کرد متشکرم

پاسخ به این نظر

اسحاق قصوری درگاهی گفته است:
مهر ۲۶ام, ۱۳۹۲ - ۸:۲۱ ب.ظ

استاد گرامی، سلام . مطلب ارزنده شما رو مطالعه کردم . خیلی جالب توجه بود. اگرچه این الگو آرمانی به نظر می رسه ولی به عقیده من با شایسته سالاری ، ماهم میتونیم از توان بالقوه مملکت و اندیشمندان خودمون استفاده کنیم و به موقعیتی حتی بهتر از ژاپن برسیم. مشروط به اینکه اولاً به تحقیقات محققان ارزش بذاریم و ثانیاً در تصمیم گیری های اساسی سیستم از این نظرات و نتایج پژوهش ها استفاده کنیم نه سلایق و علایق افرادی که برخی براساس شایستگی هم انتخاب نشدند. آرزوی توفیق برای شما و همه دلسوزان مملکتمون دارم و بدون اجازه تون این وبلاگ رو به دوستان معرفی کردم و تو وبلاگم هم لینکش کردم . ببخشید

پاسخ به این نظر

علیرضا قربانی گفته است:
مهر ۲۷ام, ۱۳۹۲ - ۷:۴۶ ب.ظ

سلام
با تشکر از اینکه لینک مقاله را برام ارسال کردید

پاسخ به این نظر

محمد سعيدي گفته است:
مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ - ۲:۳۷ ب.ظ

استاد گرامي با سلام و عرض خسته نباشيد . از مطالعه مقاله پژوهشي شما بهره مند شدم اميد است راه كارهاي اجرايي مناسبي را براي بهره برداري مسئولان نظام آموزشي خودمان نيز قلمي فرمائيد.
ضمن نشريه نگاه آمادگي خود را جهت چاپ مقالات علمي، پژوهشي شما اعلام مي نمايد.
ارادتمند – سعيدي

پاسخ به این نظر

راد گفته است:
آبان ۱ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۹ ق.ظ

باسلام وعرض ارادت به شما استاد گرامی وباتشکر از زحماننان برای بالا بردن سطح علمی دانشجویان.اعتراف میکنم شماسهم بسیاری در ارتقای علمی ماداشته اید.انشاله همچنان سالم وموقق باشید.باتشکر سلطان محمدی راد

پاسخ به این نظر

معصومه مهری گفته است:
آبان ۴ام, ۱۳۹۲ - ۵:۳۱ ب.ظ

با سلام واحترام بنده آموزگار مدرسه ی جمهوری اسلامی ایران در توکیو هستم. در برنامه ی تحقیق خود باردید از مدارس ژاپن را پیش رو دارم. تحقیق شما را مطالعه کردم بسیار مفید بود.از زحمات شما در جهت ارتقائ اگاهی ودانش ایرانیان کمال تشکر را دارم.امیدوارم پاینده وپیروز باشید.

پاسخ به این نظر

احمد احمدی گفته است:
آبان ۵ام, ۱۳۹۲ - ۶:۱۶ ب.ظ

سلام دکتر متشکر از مطالبتون

پاسخ به این نظر

bakhtiari گفته است:
آبان ۶ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۰ ب.ظ

سلام تشکر شماره تماسی – ایمیلی بفرستید

Bakhtiari.Abolfazl@Gmail.com

پاسخ به این نظر

الناز مستشیری گفته است:
آبان ۱۰ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۱ ق.ظ

با عرض سلام
مطالب مفیدی بود من با اجازه شما سایت شما را لینک کردم.
خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنید.

پاسخ به این نظر

لیدا استادی قادیکلایی گفته است:
آبان ۱۱ام, ۱۳۹۲ - ۶:۵۹ ب.ظ

استاد جذاب بودن ابن مطالب به حدی بوده که بارها وبارها میخوانم و یادداشت برداری میکنم و آرزو میکنم برای کودکان باهوش سرزمینم تا یک روز بهترین وموثر ترین و شیرین ترین یادگیری روزیشان شودو از خدا خواستم سلامت وصلابت را برای همه استادان ومعلمانی که در این عرصه سپیدی مو از آنشان شد وتشکر از شما وتحقیق به حق شایسته ی تان

پاسخ به این نظر

مهری فلاح گفته است:
آبان ۱۲ام, ۱۳۹۲ - ۱:۳۲ ب.ظ

با سلام خدمت شما استاد گرامی ام جناب آقای دکتر بختیاری که شوق پژوهش را در من ایجاد فرمودید مقاله ی پر محتوایی بودامیدوارم خداوند متعال ما را یاری نماید بتوانیم فرزندان ایران عزیز را افرادی متفکر و با شخصیت تربیت کنیم.
ارادتمند:مهری فلاح

پاسخ به این نظر

لیلی حقگو گفته است:
آبان ۱۷ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۳ ب.ظ

با سلام واحترام
مقاله شما را خوندم بسیار مطالب جالب ومفیدی بود امیدوارم ماهم بتوانیم مدارسی شاد ، پر نشاط داشته باشیم

پاسخ به این نظر

لیلی حقگو گفته است:
آبان ۱۸ام, ۱۳۹۲ - ۳:۱۸ ب.ظ

با سلام
از مطالب ارزنده شما سپاسگزارم بسیار مفید واموزنده بود

پاسخ به این نظر

جعفر انصاریان گفته است:
آبان ۲۰ام, ۱۳۹۲ - ۳:۰۰ ق.ظ

خدمت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر بختیاری عرض سلام وارادت دارم واقعاً تلاشهای علمی جنابعالی برای انعکاس واقعیتهای نظام آموزشی کشورهای پیشرفته بخصوص ژاپن قابل تقدیر است امید آنکه این زحمات روح جنبش وتحرک را در کالبد نظام آموزشی ما بیش از پیش بدمد .
موفق وموید باشید

پاسخ به این نظر

amin گفته است:
آبان ۲۴ام, ۱۳۹۲ - ۷:۴۲ ب.ظ

salam.

پاسخ به این نظر

بشیری گفته است:
آبان ۲۷ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۵ ق.ظ

با سلام،
دکتر بختیاری
نقاط قوت دیگر کشور ها در رابطه با آموزش و پرورش می تواند کمک شایانی برای طرح ریزی یک برنامه مناسب باشد، اما به نظرم دلیل عمده پیشرفت ژاپن در این زمینه عامل مادی است که در کشور ما فعلا چنین سرمایه گذاری امکان پذیر نیست ولی امیدوارم روزی دانش آموزان ما در یک محیط مطلوب تحصیل کنند.

پاسخ به این نظر

خلجی گفته است:
آبان ۲۸ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۶ ق.ظ

سلام جناب استاد بختیاری
واقعا بسیار زیبا ، جذاب و آموزنده بود .

پاسخ به این نظر

فاطمه موحدنیا تهران مرکز گفته است:
آبان ۲۹ام, ۱۳۹۲ - ۶:۲۶ ب.ظ

با سلام
مدتها بود که کسی را مثل شما ندیده بودم که اینقدر به مطالعه علاقه مند باشد ودیگران را نیز به مطالعه دعوت کند
با ارزوی سلامتی برای شما

پاسخ به این نظر

نام شما (ضروری) گفته است:
آبان ۳۰ام, ۱۳۹۲ - ۹:۵۴ ب.ظ

سلام با عرض تشکر از زحمت شما جهت ارسال مقاله پر محتوای و جذاب شما امیدوارم همیشه پایدار و مویدباشید.
فاطمه کهزاد دانشجوی کارشناسی ارشد

پاسخ به این نظر

شهروز علیزاده تبریزی گفته است:
آذر ۱ام, ۱۳۹۲ - ۷:۰۹ ب.ظ

بسیار خوب و آموزنده بود
امیدوارم که هرچه سریعتر اینگونه شیوه های آموزشی در نظام آموزشی ما فرا گیر شود.
با احترام

پاسخ به این نظر

avan گفته است:
آذر ۳ام, ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۰ ق.ظ

با عرض سلام واقعا مقاله خوب و جالبی بود ولی من فکر می کنم دلیل اینکه اونها اینقدر سریع همه چیز رو یاد می گیرن اینکه کلاس هاشون مختلطه(غلط املایی نگیرید)

پاسخ به این نظر

فتانه مرزبان گفته است:
آذر ۵ام, ۱۳۹۲ - ۸:۳۳ ب.ظ

سلام استاد گرامی
مطلب قالب توجهی بود.
امیدوارم روزی آموزش و پرورش ایران نیز به چینین موفقیت هایی دست پیدا کند و بتواند افرادی توانمند در فکر و کار تحویل جامعه بدهد.
در مطلبی ژاپنی ها تنها دغدغه خود را فاصله گرفتن از فرهنگ اصیل خود (سامورایی ها و مائوها) عنوان کرده بودند.

متشکرم

پاسخ به این نظر

اسماعیل ملایی گفته است:
آذر ۷ام, ۱۳۹۲ - ۷:۵۸ ق.ظ

از لطف شما وارسال مقاله متشکرم

پاسخ به این نظر

مریم گودرز گفته است:
آذر ۱۰ام, ۱۳۹۲ - ۴:۱۳ ب.ظ

استاد گرامی جناب آقای دکتر بختیاری ،سلام
با تشکر از مقاله جالب شما ،ضمیمه کردن عکسها وبیان 40 مورد از ویژگیهای نظام آموزشی ژاپن وبیان مطالب مرتبط بسیار جالب وآموزنده بودند..با راهنمایی شما کتاب آموزش قلبها واندیشه ها را تهیه کردم وخلاصه کتاب (نوشته شما وخانم زینب راضی ) و در وبلاگم قرار دادم .با تشکر فراوان از شما در معرفی کتابهای مفید ،واقعا بدون اغراق بسیار راهگشا بودند.آرزوی موفقیت وسربلندی شما را از خداوند منان دارم.
متشکرم – گودرز

پاسخ به این نظر

عباس يارمحمدي گفته است:
آذر ۱۱ام, ۱۳۹۲ - ۵:۲۷ ب.ظ

با عرض سلام وخسته نباشيدخدمت شما استادگرامي باتشكرو قدرداني اززحمات شما وهمچنين از ارسال مقاله پر محتوای و جذابتان سپاسگذارم امیدوارم همیشه پایدار و موید باشید.عباس يارمحمدي دانشجوي كارشناسي ارشد واحد تهران مركزي

پاسخ به این نظر

malahat gerami گفته است:
آذر ۱۱ام, ۱۳۹۲ - ۸:۱۷ ب.ظ

با سلام و عرض خسته نباشید و درود فراوان به استاد گرامی

مطلبتان درباره ی مقایسه ژاپن و ایران عالی بود

خیلی جالب بود

با تشکر فراوان گرامی

پاسخ به این نظر

طاهره توكلي گفته است:
آذر ۱۷ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۶ ب.ظ

با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامي
آقاي دكتر ، مقاله بسیار جالبی بود و استفاده کردم.
آرزو دارم ما نيز روزي در كشورمان داراي چنين فرهنگ غني در مدارس باشيم.
با احترام – طاهره توكلي

پاسخ به این نظر

عادل اشکبوس گفته است:
آذر ۱۷ام, ۱۳۹۲ - ۶:۴۵ ب.ظ

سلام
جالب بود که در آموزش و پروش ژاپن شادی و لذت را در فرآیند آموزش وارد کرده اند
فردوسی می فرماید
چو شادی بمیرد بمیرد روان خرد ناتوان گردد اندر میان
هر کاری کردم که در کتاب درسی عربی هفتم شادی بیاید موسسات خصوصی که کتابکار می نویسند دوباره زحمات را ب باد دادند و با طرح سوالات معماگونه لذت یادگیری را از بین بردند
وبگاه جالبی بود خواندن مقاله ارزش داشت
سپاسگزارم

پاسخ به این نظر

افشین منش گفته است:
آذر ۱۹ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۶ ق.ظ

سلام
بسیار مفید بود و استفاده کردیم.
ممنون.

پاسخ به این نظر

jomaa sharifi گفته است:
آذر ۲۴ام, ۱۳۹۲ - ۸:۱۰ ب.ظ

آشنایی با فرهنگ آداب وسنن و تجربیات سایراقوام و ملت‌ها در گذر تاریخ همیشه عبرت انگیز و مفید بوده وهست. والایام نداولها بین الناس. بیانگراین موضوع است که خداوند روزها را در گذر زمان بین انسان‌ها تکرار می‌کند وآنچه دیگران در گذشته تجربه کرده اند مطمئنا بار دیگر در زندگی ما به صورتی تکرار خواهدشد. لذاوجودآدم‌هایی مانند جنابعالی در بین اقوام خویش گوهر گرانبهایی هستند که قدر و منزلت خاصی در فرهنگ وادب آن قوم خواهند داشت.
خداوند شماوامثال شما را برای ملت شریف و با عزت ایران نگهدارد.
متشکرم

پاسخ به این نظر

بختیاری گفته است:
آذر ۲۸ام, ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۲ ب.ظ

سلام تشکر – به من ایمیلی بزن
سپاس

پاسخ به این نظر

مطهر گفته است:
دی ۲۲ام, ۱۳۹۲ - ۷:۰۷ ب.ظ

با سلام و سپاس
خیلی بهره بردم.ممنون.
در وبلاگ های انجمن با نام خودتان استفاده کردم.

پاسخ به این نظر

احمد روحانی فر گفته است:
دی ۲۴ام, ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۳ ب.ظ

با عرض سلام و ادب . تشکر از اینکه آدرس این وبلاگ و ارسال کردید . استفاده کردم. سپاس

پاسخ به این نظر

رقیه سرشکی گفته است:
بهمن ۵ام, ۱۳۹۲ - ۱:۱۸ ق.ظ

با سلام
استاد فرهیخته جناب آقای دکتر بختیاری از این که توفیق حاصل شد تا ترم گذشته را در محضر شما بزرگواربه کسب علم سپری کنم بسیار خوشحالم و امید است که بتوانم در آینده بیشتر بهره مند شوم.
مطالب ارزنده شما بسیار پر محتوا و زیبا بود.
با کسب اجازه از شمااستاد گرانمایه در ابتدای وبلاگ شخصی خودم آدرس این سایت را قرار دادم تا مورد بهره برداری دیگران نیز قرار گیرد.
آرزوی موفقیت سلامتی و شادکامی جناب عالی را از خداوند منان خواستارم .

پاسخ به این نظر

زهرا فتحی گفته است:
بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۲ - ۶:۲۳ ب.ظ

باعرض سلام وادب حضور استاد ارجمند آقای دکتر بختیاری
استاد مطالبتان بسیار جالب و مفید بود،خیلی بهره بردم.
با سپاس و تشکر فراوان.

پاسخ به این نظر

زهرا تقوی گفته است:
بهمن ۲۲ام, ۱۳۹۲ - ۱:۲۱ ب.ظ

سلام خدا قوت
خوشحالم از آشنایی با شما استاد گرانقدر
خیلی خیلی دوست دارم از تجربیاتتون از ژاپن و سیستم آموزشی این کشور بیشتر اطلاعات داشته باشم در صورت امکان. و اگر مقالات بیشتری دارید تمایل دارم از دانش شما بیشتر استفاده کنم. ممنون میشوم.
پایدار و سلامت و شاداب باشید

پاسخ به این نظر

کاظمی گفته است:
اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۵ ب.ظ

استاد محترم و بزرگوار
جناب آقای دکتر بختیاری
از مقاله ی بسیار زیبای شما استفاده کردم.
به امید خدا در شورای آموزگاران دبستان با ذکر منبع و نام شما مطرح می کنم.
سالم و شاد و سربلند و موفق باشید .
دانشجوی ارشد تهران مرکز

پاسخ به این نظر

خداداد رحمتی زاده گفته است:
اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۲ - ۹:۰۷ ب.ظ

با تشکر فراوان از استاد عزیز جناب اقای دکتر ابوالفضل بختیاری از مقالات ارائه شده استفاده نمودم متشکرم رحمتی زاده

پاسخ به این نظر

فاطمه جعفری گفته است:
فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۳ - ۴:۵۰ ب.ظ

سلام
از استاد گرامی سپاسگزارم
با بررسی اجمالی در مورد نوع سرویس ها و نحوه سرویس رفت و آمد و برنامه ریزی فرهنگی … نیز همه افسوس می خورند اما برای عملیاتی شدن موارد فوق با عزم ملی می توان در آینده نظام آموزشی امیدوار باشیم!

پاسخ به این نظر

شمس اله ميرزابيگي گفته است:
فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۹ ب.ظ

با سپاس و درود فراوان بر استاد ارجمند جناب آقاي دكتر بختياري
به راستي كه براي شناخت سرزمين خود بايد سرزمين ديگري را شناخت. سيمور مارتين ليپست
با تشكر از استاد عزيز، استفاده كرديم. شمس اله ميرزابيگي

پاسخ به این نظر

عبدالنور فتحی گفته است:
فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۳ - ۷:۰۱ ب.ظ

با سلام و تشکر از استاد گرامی مطالب شما را مطالعه نمودم . از گفته ها و مطالب گرانقدر شما استفاده نمودم.

متشکرم : عبدالنور فتحی از ایلام

پاسخ به این نظر

مجتبی بیات گفته است:
فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹ ب.ظ

ابتدا کمی احساس حقارت کردم ،اما مطمئنم سیستم آموزشی ما هم با کمی تدبیر وبرنامه ریزی وهمت بلند وتوجه به نظرات اندیشمندانی مانند شما استاد گرامی خواهد توانست آینده روشنی را رقم بزند. انشااله..

پاسخ به این نظر

توحیدلو فتح اله گفته است:
فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۳ - ۸:۱۴ ب.ظ

باسلام
متشکرم از ارسال مقاله تان خواندم و مورد استفاده قرار گرفت.

توحیدلو

پاسخ به این نظر

آراسته حسین زاده گفته است:
فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۳ - ۷:۲۱ ق.ظ

با سلام و تشکر از استاد عزیز مطالب بسیار جالب است ، امیدوارم جنابعالی و همکارانتان که در این زمینه تحقیق می نماید، آموزش و پرورش ایران را به آن سو سوق دهید
حسین زاده کارشناس مدیریت و برنامه ریزی آموزشی

پاسخ به این نظر

ب – س گفته است:
فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۶ ق.ظ

سلام ، متشکرم خیلی خوب بود استفاده کردم .
موفق باشید.

پاسخ به این نظر

مجید علی عسگری گفته است:
فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۸ ب.ظ

با سلام و آرزوی موفقیت برای نظام آموزشی کشور
تلاش شما را برای مقایسه نظام آموزشی ژاپن تقدیر می کنم
موفق و پیروز باشید

پاسخ به این نظر

علی حیدری قمی گفته است:
اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۳ - ۷:۳۳ ق.ظ

با سلام خدمت استاد و دوست عزیز آقای دکتر بختیاری از مقاله ارزشمند شما بسیار سپاسگزارم

پاسخ به این نظر

سمانه کائدزاده گفته است:
اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۳ - ۸:۰۲ ق.ظ

با سلام وتشکر فراوان از استاد جناب دکتر بختیاری استاد مطالب بسیار جالب و اموزنده بودند با ارزوی موفقیت روز افزون برای شما وسپاس فراوان

پاسخ به این نظر

مختاری گفته است:
اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۴ ب.ظ

جناب آقای دکتر بختیاری
با تشکر مستفیض شدیم.
مختاری چندیگر هندوستان

پاسخ به این نظر

محسن ناطق از قم گفته است:
اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۳ - ۷:۳۰ ق.ظ

استاد محترم
سلام علیکم
با احترام ، از ارسال مطلب بسیار علمی وجذای وکاربردی شما سپاسگزارم ،خواهشمندم جهت انجام مطالعات تطبیقی روش های یاددهی ویادگیری اگر مطالبی از کشور ژاپن دارین برام بفرستید
با سپاس فراوان
دکتر خیلی گلی

پاسخ به این نظر

مونا نامیوندی گفته است:
اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۳ - ۹:۰۹ ق.ظ

خیلی مطلب فکر شده و با تأملی بود مرسی از اینکه به دانایی هامون افزودید.
موفق باشید

پاسخ به این نظر

همكار گفته است:
اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۳ - ۲:۲۳ ب.ظ

مطلب زيبايي بود متشكرم باز هم از اين مطالب در اختيار خوانندگان قرار دهيد

پاسخ به این نظر

خانم ملکی گفته است:
اردیبهشت ۲۹ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۵ ب.ظ

باعرض ادب واحترام خدمت شما استاد محترم
من دانشجوی ارشدبرنامه ریزی درسی دانشگاه بیرجندهستم آقایی دکترآیتی شما راجهت راهنمای موضوع پایان نامه ام که درس پژوهی می باشد معرفی کرده اند
لطفا اگر امکان دارد من رادراین زمینه راهنمایی نمائید. باتشکر

پاسخ به این نظر

ثریا یوسفی گفته است:
خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۳ - ۱:۲۷ ب.ظ

سلام بینش و دیدگاهم تغییر کرد بسیار عالی بود و از زحمات شما متشکرم
نیشابور خراسان رضوی

پاسخ به این نظر

عبدالرحیمی گفته است:
خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹ ق.ظ

سلام آقای دکتر بختیاری
از اینکه بنده را قابل دانستید سپاسگزارم
مقاله بسیار ارزشمندی را ارائه کرده اید
خدا قوت به همراه موفقیت دائمی

پاسخ به این نظر

الهه تاجیکزاده آریایی گفته است:
خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۳ - ۱:۲۹ ق.ظ

درود و ارادت بسیار
سپاس از آگاهی بخشی تان
درضمن- اگر می نوشتید: فرهنگ ژاپنی همان است که در آموزش و پروزش ما دیده نمی شود! گویا بود!!!
حقیقتا” مایه ی تاسف است وضعیت مدارس ما مخصوصا” ابتدایی و راهنمایی!!!
سال گذشته دخترم کلاس اول بود. کاش مدرسه نمی فرستادم اش و خودم به او درس می دادم!

ارادتمند

پاسخ به این نظر

معصومه باقری گفته است:
شهریور ۸ام, ۱۳۹۳ - ۹:۲۴ ق.ظ

با عرض سلام و احترام خدمت استاد عزیز
من در مدرسه ای غیر انتفاعی مشغول به کار هستم که متاسفانه هیچ کدام از فعالیت هایی که دانش آموزان ژاپنی انجام می دهند این جا انجام نمی شود متاسفانه گویا والدین دانش آموزان ما هم خیلی این سبک آموزش را دوست ندارند و فکر می کنند هر چه قدر بچه هایشان در ناز و نعمت باشند در اینده موفق ترند.به نظر من در ایران ابتدا باید روی طرز تفکر والدین بیشتر کار شود در ایران بجه ها جوری تربیت می شوند و آموزش می بینند که فقط مصرف کننده باشند .

پاسخ به این نظر

یوسف فتاحی گفته است:
مهر ۸ام, ۱۳۹۳ - ۹:۲۶ ب.ظ

با سلام خدمت استاد گرامی. تمامی موارد فوق نشان از تفاوتهای آموزش و پرورش ما با ژاپن دارد.برای رسیدن به کشوری مانند ژاپن ما هم باید ابتدا صداقت را خودمان یاد بگیریم بعد به بچه هایمان یاد بدهیم.تا زمانی که بچه های ما صادق نباشند، رفاقت را فدای رقابت میکنند.برای یاد دادن صلح و دوستی و صداقت نیاز به معلمانی دلسوز و فداکار و هچنین والدینی صادق داریم .ما نیاز داریم مانند ژاپنیها بگوییم دیگر هیروشیما نمی خواهیم.

پاسخ به این نظر

افشارکهن گفته است:
مهر ۱۲ام, ۱۳۹۳ - ۸:۳۸ ق.ظ

با سلام و احترام و سپاس از زحمت درخور توجه شما. استفاده کردم…

پاسخ به این نظر

علی شفیعی فرد گفته است:
مهر ۱۴ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳ ب.ظ

با سلام و عرض ادب مقاله تاثیر گذار جناب عالی را خواندم به نظر می رسد اکر عزم ملی با اصلاح واجرای قوانین اثر بخش و باز مهندسی شده همراه شود ما نیز در آموزش و پرورش کشورمان شاهد رنسانس خواهیم بود.

پاسخ به این نظر

شفیعی مطهر گفته است:
مهر ۱۵ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۸ ق.ظ

با سلام و سپاس از استاد ابوالفضل بختیاری
تلاش های پژوهشی جناب عالی بسیار ارزنده است و می تواند راهگشای حل بسیباری از غوامض تربیتی و آموزشی جامعه ما باشد.

پاسخ به این نظر

ثریاسلطانی ازایلام گفته است:
مهر ۱۹ام, ۱۳۹۳ - ۴:۲۷ ب.ظ

سلام استادبختیاری عزیز
ممنون ازبابت معرفی سایت ومقاله
مقایسه را که دیدم بسیارمتاثرگشتم

پاسخ به این نظر

مهدی طهرانی گفته است:
مهر ۲۱ام, ۱۳۹۳ - ۱:۰۲ ب.ظ

با سلام خدمت استاد محترم مقاله مور د مطاله قرار گرفت .با آرزی ارتقائ بشتر ایران عزیز
از تلاش علمی شما جهت ارتقائ علمی ما تشکر می کنیم
خسته نباشید .
خدافظ.

پاسخ به این نظر

امیر حسین رادپور گفته است:
مهر ۲۶ام, ۱۳۹۳ - ۱:۱۸ ق.ظ

با سلام وتشكر از مطالب اين مقاله به اميد فردايي بهتر

پاسخ به این نظر

خاتون محمودی گفته است:
آبان ۲ام, ۱۳۹۳ - ۴:۰۵ ب.ظ

با سلام خدمت استاد بزرگوار
مطالبتون جالب بودن
ب امید داشتن مدارسی مثل مدارس ژاپن در کشورمان در اینده ای ن چندان دور
باتشکر از ارسال مالب ارزشمندتون

پاسخ به این نظر

احمد دادخدایی پور گفته است:
آبان ۶ام, ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۶ ب.ظ

با سلام خدمت استاد ارجمند
مطالب جالبی بود انشالله در کشور ما هم اتفاق بیفته….

پاسخ به این نظر

محمد زارعی گفته است:
آبان ۶ام, ۱۳۹۳ - ۸:۲۲ ب.ظ

با سلام خدمت استاد عزیز جناب آقای بختیاری مطلب بسیار مفیدی بود خیلی استفاده کردیم

پاسخ به این نظر

محمد زارعی گفته است:
آبان ۷ام, ۱۳۹۳ - ۳:۲۷ ب.ظ

سلام بر استاد عزیز جناب آقای دکتر بختیاری امید است که تلاش شما باعث تحقق آرمان های بلند آموزش و پرورش گردد.

پاسخ به این نظر

صطفي حاءري گفته است:
آبان ۹ام, ۱۳۹۳ - ۷:۴۳ ب.ظ

با عرض سلام و ادب
از مطالب علمي و ارزشمند اين مقاله به عنوان يك آموزگار و دانشجو متاثر شدم انشاءالله ما هم با استفاده از منابع و امكانات كشور خودمون به فرداهاي بهتري برسيم و مي خواستم از تلاشهاي علمي استاد دانشمند دكتر بختياري تشكر كنم

پاسخ به این نظر

fereshte گفته است:
آبان ۱۴ام, ۱۳۹۳ - ۹:۲۲ ب.ظ

سلام.ببخشید من دارم یه مقاله تطبیقی راجب برنامه درسی آموزش می نویسم میشه تو زمینه برنامه درسی آموزشی مجازی راهنماییم کنید؟خواهش میکنم خیلی لازم دارم

پاسخ به این نظر

الفتی گفته است:
آبان ۱۵ام, ۱۳۹۳ - ۳:۳۸ ب.ظ

با عرض سلام واحترام خدمت شما استاد دلسوزممنون ازاینکه برای بالابردن سطح علمی دانشجویان زحمت میکشید درضمن مقالات زیبایی نوشتید که کاربردی هم هستند

پاسخ به این نظر

احمدعلی نظری نژادیان گفته است:
آبان ۲۸ام, ۱۳۹۳ - ۷:۴۲ ب.ظ

باتشکراز زحمات شما استادبختیاری مطلب بسیارارزنده ای بود وبنده بعنوان معلم ابتدایی بسیارتحت تاثیرقرارگرفتم امیدوارم ماهم بتوانیم پیشرفتهای خوبی درامرآموزش وپرورش داشته باشیم .

پاسخ به این نظر

فرشید امرایی گفته است:
آبان ۲۸ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۲ ب.ظ

با سلام حضور استاد ارجمند؟
ضمن عرض خسته نباشید از تلاش شما.
استاد نظام آموزش و پرورش کشور ما دانش آموز را فقط در چهارچوب کتاب نگه میدارد

پاسخ به این نظر

محمد زارعی گفته است:
آبان ۲۹ام, ۱۳۹۳ - ۲:۲۴ ب.ظ

با سلام حضور استاد عزیز . امیدوارم روزی برسد در آموزش و پرورش خودمان هم تحولی عظیم رخ دهد.

پاسخ به این نظر

منظر عزتی گفته است:
آذر ۵ام, ۱۳۹۳ - ۹:۱۸ ب.ظ

با سلام و احترام خدمت استاد گرانقدر …
بسیار خوشحالم از این که افتخار شاگردی شما رو دارم ….
و همیشه سپاسگزارتون هستم بابت راهنمایی هاتون

پاسخ به این نظر

علیرضا شمس گفته است:
آذر ۱۴ام, ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۰ ب.ظ

سلام خدمت استادمحترم.
به امیدروزی که ماهم تفکرژاپنی پیداکنیم بتوانیم پابه پای آنها بچه های ایران راپرورش دهیم

پاسخ به این نظر

محمود قلی زاده گفته است:
آذر ۱۴ام, ۱۳۹۳ - ۴:۴۹ ب.ظ

باتشکر از مطالب ارزنده جناب استاد دکتربختیاری / درحال حاضر ما به سمت ارتقای مدیریت آموزشگاهی که یکی از 5 سیاست اعلام شده وزیرمحترم آموزش وپرورش هست پیش می رویم که ان شاء الله اگر درعمل موفق به اجرای آن شویم می توانیم ادعا کنیم که گامی به سمت پیشرفت برداشته ایم . شمافرموده اید که درمدارس ژاپن سرایداری وجود ندارد وخود بچه ها نظافت مدرسه را برعهده دارند حال درایران مگه کسی جرآت داره به بچه ها چنین امری را واگذارکنه والدین اعتراض شان را به همه جا می رسونند درصورتیکه شاید شماهم تاییدکنید که تربیت وساختن واقعی زمانی به حقیقت می پیوندد که بچه ها ازکوچکی با کارگروهی وانجام امورشخصی توسط خودشان آشنا شوند نه اینکه مانند شاهزاده ها باماشین تا جلودر مدرسه بروند و باماشین تا جلو درخانه برگردند ودست به سیاه وسفید نزنند آیا بااین وضع بچه ها می توانند برای زندگی اجتماعی آینده شان آماده شوند؟

پاسخ به این نظر

لویه گفته است:
آذر ۱۵ام, ۱۳۹۳ - ۹:۵۹ ق.ظ

با سپاس از استاد ارجمند، اولین نکته در ویژگی فرهنگی مدارس ژاپن، اختصاص بیشترین سهم از تولید ناخالص ملی در دوره های آموزش پیش دبستانی و ابتدایی است که خود قابل تامل است.

پاسخ به این نظر

ثریاسلطانی گفته است:
آذر ۲۷ام, ۱۳۹۳ - ۲:۱۸ ب.ظ

امیدوارم باتلاشهای اندیشمندانی چون شماودیگران، روزی راشاهدباشیم که آ.پ ایران عزیزآیینه وسرمشق جهانیان قرارگیرد.به امیدآنروز.

پاسخ به این نظر

جواد پیرنیا گفته است:
آذر ۲۹ام, ۱۳۹۳ - ۹:۳۷ ب.ظ

با سلام خدمت استاد عزیز جناب آقای دکتر بختیاری
ممنون از مطالب زیباتون
جداً هر کسی با خوندن این مطالب جذب میشه برای چند بار خوندن این مطالب
با سپاس فروان

پاسخ به این نظر

فاطمه انصاری گفته است:
دی ۲ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷ ب.ظ

با تشکر از استاد محترم به خاطر ارسال مطالب مفید. امید آنکه نارساییهای نظام آموزشی ما هم با تلاش و درایت و دلسوزی متصدیا ن امر حل شود و هر روز شاهد شکوفایی و تحول در نظام تعلیم وتربیت کشور عزیزمان باشیم.

پاسخ به این نظر

راضیه دیمه گفته است:
دی ۳ام, ۱۳۹۳ - ۷:۳۵ ب.ظ

جناب آقای دکتر بختیاری
با سلام و عرض ادب
ضمن عرض خسته نباشید و خدا قوت، مقاله بسیار جالب و پرمحتوایی بود.
با احترام – راضیه دیمه دانشجو کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد واحد تهران شمال

پاسخ به این نظر

نجمه آقابابایی گفته است:
دی ۲۱ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷ ب.ظ

با سلام و تشکر از مقاله بسیار آموزنده شما…

پاسخ به این نظر

ابوحمز گفته است:
دی ۳۰ام, ۱۳۹۳ - ۲:۴۹ ب.ظ

با درود
بسیار لذت بردم
پیروز باشید

پاسخ به این نظر

ستاره موسوی گفته است:
بهمن ۲ام, ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۶ ب.ظ

سلام آقای دکتر
ممنون از ارسال مقاله
مقاله شما بسیار کاربردی می باشد
سیز باشید

پاسخ به این نظر

مرادی گفته است:
بهمن ۵ام, ۱۳۹۳ - ۸:۲۲ ق.ظ

با سلام خدمت استاد گرامی
مقاله را مطالعه نمودم و بسیار خوشم آمد . می توانیم این مطالب را در اختیار آموزگارانی قرار دهیم که به هر بهانه ای دانش آموز را از کلاس بیرون می کنند …
با مدیر مدرسه به مشکل بر خورده اند دانش آموزان را تنبیه می کنند و …
حقوقشان کافی نیست از درس دادن می پرهیزند و …

اما یک سوال هم داشتم استاد چطور می شود در کلاس شلوغ درس داد؟

پاسخ به این نظر

نام شما (ضروری) گفته است:
بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۹ ب.ظ

جناب آقای دکتر بختیاری عزیز
با درود و سلام و خسته نباشید
بنده یک معلم هستم و اطلاعات جنابعالی را در خصوص جامعه ژاپن مطالعه کردم که برایم بسیار سودمند و آموزنده بود. بنده تعدادی از موارد ذکر شده در باب مدارس ژاپن و نحوه برخورد معلمان با دانش آموزان را یادداشت کردم و سعی دارم هر روز مروری بر آنها داشته باشم که در برخورد با دانشجویان عزیز آن موارد را لحاظ نمایم. با تشکر از اقدامات شایسته شمادر خصوص اطلاع رسانی آموزشی.

پاسخ به این نظر

مهندس علی مردان خواجه صالحانی گفته است:
بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۳ - ۵:۳۶ ق.ظ

با سلام
درود بر شما و تمامی جهادگران عرصه تعلیم وتربیت
مقالات دقیق مطالعه شد به تمام مطالب ایمان قلبی دارم و سالها درصدد ارتقای آن می باشم
جسارتا بنده در همایش های منظمی که بنده برای معلمان دارم درس ‍‍‍‍‍پژوهی را ارپه الگویی برای ارتقاء یادگیری و ارتباط به کمک مشارکت در محیط یادگیری تعریف می کنم و یک شاخص توسعه یافتگی جامعه را سرعت تبادل تجربیات مثبت منابع انسانی در آن می دانم لطفا نظر جنابعالی را در مورد این تعریف بفرمایید تجربیاتی هم در زمینه آموزش مجازی و آنلاین مبتنی بر ساختگرایی اجتماعی وتلفیق آن با نظریه فراشناخت دارم .

مهندس علی مردان خواجه صالحانی

پاسخ به این نظر

شادالویی گفته است:
بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۳ - ۲:۱۷ ق.ظ

همکتر محترم جناب آقای دکتر بختیاری
با سلام و احترام، از اینکه زمانی را برای کسب اطلاعات بیشتر به بنده اختصاص دادید، سپاسگزارم. در این جستار به عکس های بیشتری در زمینه ایجاد تفکر کاربردی و خلاق مورد نیاز است.
ممنون از زحمات شما
موفق و سربلند باشید
شادالویی

پاسخ به این نظر

معظمی(فلسفه آموزش و پرورش) گفته است:
بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۳ - ۷:۲۷ ب.ظ

استاد به امید روزی که تمامی معلمان این مرز و بوم با اعتقاد به اینکه حتما تدریسی بهتر از تدریس من وجود دارد روز به روز بیشتر در جهت تعالی خود گام بردارند .
از مقاله رهگشایتان سپاس گذارم

پاسخ به این نظر

عباس قنبری عدیوی گفته است:
بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۶ ق.ظ

سلام بر دوست ارجمند جناب آقای دکتر ابوالفضل بختیاری

همراه با تقدیم سپاس و احترام
مطالب بسیار خوب، اثرگذار، تشویق کننده و کارسازی ارایه فرمودید. همانگونه که بسیاری از خوانندگان ارجمند هم در یادداشت های خود فرمودند، اگر مسایل با تحلیل، سبب شناسی، کاوش و آسیب شناسی موارد مشابه در کشور ما بیان گردد؛ می تواند مفیدتر باشد.
با این همه از لطف و بذل دانش شما متشکرم

پاسخ به این نظر

احسان کشاورزی گفته است:
بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۳ - ۹:۰۸ ب.ظ

با سلام و احترام
مقاله بسیار آموزنده و عالی بود مخصوصا این بخش
“نوسازی ژاپن از اواسط قرن نوزدهم (یعنی عصر امپراتوری “می جی” در سال ۱۸۶۸) آغاز شده و از این زمان ژاپنی ها به طور جدی با فرهنگ غرب آشنا شدند و از ترکیب و تلفیق عناصر فرهنگی خود، فرهنگ نوین ژاپن را ساختند. روش ژاپنی ها در این ترکیب فرهنگی، هشیارانه و آگاهانه بود (ووگل ۱۹۷۹، ترجمه خوارزمی و اسدی ۱۳۷۱).ژاپنی ها تمدن و فرهنگ کهن خود را با دانش نوین در آمیختند و کهن را دور نینداختند. حاصل این آمیزش بسیار اثربخش بود و فرهنگ ژاپن شکوفا شد.” شاید اگر در ایران هم به جای تقابل با فرهنگ غرب تعامل اگاهانه انتخاب می شد احتمالا نتایج مشابهی بدست می امد .

پاسخ به این نظر

محمد نورسيده گفته است:
بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۳ - ۹:۲۲ ب.ظ

سلام استاد وقت به خير ، فرهنگي هستم از قم ودر كارشناسي امور اداري آموزش وپرورش ناحيه يك مشغول به خدمتم .از اينكه با شما آشنا شدم بسيار خرسندم .مقاله جنابعالي بسيار مفيد وارزنده بود .

پاسخ به این نظر

فرشید رسولی بزچلوئی گفته است:
بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۳ - ۹:۲۸ ب.ظ

سلام جناب دکتر بختیاری ،خسته نباشید
یکی از الگوهای آ پ در کشور ما آ پ ژاپن است ولی متاسفانه نه همهی برنامه های آن بله قسمتهای را برگزیده اند وانتظار نتیجه همانند ژاپن را دارند . برای مثال بهدوره ابتدایی کمترین اهمیت را مدهند وبا امکانات کم ،که در ژاپن پر اهمیت است و همانند ژاپن مردودی را نیز از ابتدایی برداشته اند . بهامید روزی که آموزش و پرورش و تعلیم وتربیت در ایران جزء نهادهای با ارزش واهمیت باشد

پاسخ به این نظر

امین گفته است:
بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۳ - ۹:۳۳ ب.ظ

بسیاری از پژوهشگران علل توفیق ژاپن را به نظام آموزش و پرورش کارآ، با کیفیت و سرمایه گذاری زیاد روی پرورش منابع انسانی، سختکوشی و وفاداری افراد به سازمان هائی که در آن کار می کنند، احساس تعهد در جهت رشد و پیشرفت، فداکاری و آمادگی برای اصلاح نارسائی ها و اشتباهات خود، سازماندهی و مدیریت بسیار خوب و کارساز نسبت میدهند (هرمن کان).
رهبران آموزشی ما……؟
باتشکر از استاد بختیاری.

پاسخ به این نظر

احمد سواری گفته است:
بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۳ - ۳:۴۹ ب.ظ

با سلام واحترام خدمت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر بختیاری مقاله بسیار جالب و آموزنده وتاثیر گذار بود

پاسخ به این نظر

کورش اکبری لویه گفته است:
اسفند ۵ام, ۱۳۹۳ - ۴:۰۴ ب.ظ

با سلام خدمت استادمحترم.
شاید تمام ما آرزوی چنین جامعه ای و نظام آموزشی را داشته باشیم ولی هرگز به همین اندازه خودمان نیز تلاش نمیکنیم اگر بخواهیم و همه چیز را بر عهده دیگراننگذاریم میتوانیم

پاسخ به این نظر

جلال نادی گفته است:
اسفند ۶ام, ۱۳۹۳ - ۷:۳۷ ب.ظ

با تشکر از استاد عزیز جناب آقای دکتر بختیاری به خاطر ارسال مقاله خوبشون .انشاالله روزی برسد که آموزش و پرورش ایران نیز اینچنین باشد.

پاسخ به این نظر

ناصر محمدی دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش گفته است:
اسفند ۸ام, ۱۳۹۳ - ۵:۱۴ ب.ظ

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی در مقاله جمله پر معنایی آمده با عنوان : “ووگل” معتقد است: پیشرفت های ژاپنی ها بیشتر دستاورد ساختارهای سازمانی، سیاستگذاری و برنامه ریزی درست آنهاست. اما متاسفانه ما در آموزش و پرورش همچنان در کوچه پس کوچه های آمار و ارقام ساختگی و در صد قبولی و ارتقاء و … هستیم . با آرزوی روزی که دست اندرکاران تعلیم و تربیت بجای کمیت به کیفیت بیشتر توجه کنند .

پاسخ به این نظر

حمیده احمدی گفته است:
اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۷ ب.ظ

باسلام وعرض ادب خدمت استاد گرامی
تشکرازمقاله آموزنده شمامن معلم درمحدوده کلاس درسم به دنبال تغییرات مفیددردانش آموزان می باشم .

پاسخ به این نظر

رقیه اسمعیلی آهندانی گفته است:
اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۵ ق.ظ

باسلام واحترام ،از مقاله مفید و با محتوایی که برایم ارسال نمودید.رقیه اسمعیلی آهندانی دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش پیام نور تهران جنوب،ساکن لاهیجان.

پاسخ به این نظر

طاهره باقری گفته است:
اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹ ب.ظ

با سلام واحترام.استاد بزرگوار جای بسی سپاس از زحمات شماست،مقاله بسیارارزشمند و جالبی ارسال نمودید والگو گرفتن از چنین کشورهایی برای کشور ما لازم است، به امید آن روز.
دبیر رشته ریاضی،کارشناسی ارشد تاریخ وفلسفه آموزش وپرورش، ساکن شهر اراک.

پاسخ به این نظر

مهدی ذاکری گفته است:
اسفند ۱۹ام, ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۶ ب.ظ

باسلام
چگونه می توان الگوهای برتر آموزش و پرورش را در کشور خود پیاده سازی نمود

پاسخ به این نظر

سيد ابوطالب فاطمي گفته است:
اسفند ۲۵ام, ۱۳۹۳ - ۴:۲۵ ب.ظ

با سلام خدمت استاد ارجمند
با تشكر از مطالب آموزنده و مفيد شما
دانشجوي كارشناسي ارشد تاريخ و فلسفه آموزش و پرورش – كاشان

پاسخ به این نظر

پارسا گفته است:
فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۴ - ۸:۱۵ ب.ظ

با سلام و احترام خدمت جناب دکتر بختیاری
ضمن تشکر فراوان از مطالب مفید و ارزنده که قرار دادید، استاد گرامی من مقاله در زمینه معلمان حرفه ای در ژاپن و اینکه چه ویژگی هایی دارند و در ژاپن چگونه ارزیابی می شوند و میتواند در پیشرفت دانش آموزان تاثیر گذار باشد راهنمایی نمایید.
با تشکر فراوان.

پاسخ به این نظر

مریم اسدی گفته است:
فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۴ - ۵:۲۱ ب.ظ

سلام استاد. خیلی جالب بود واقعا مطالب عالی بود.
تعلیم وتربیت دراین مدارس خیلی شیرین بوده. چه قدرزیباست.
بابت آدرسی که فرستاده بودین بی نهایت ممنون.

پاسخ به این نظر

طاهره باقری_اراک گفته است:
اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۴ - ۲:۱۴ ب.ظ

با سلام وعرض ادب
استاد ارجمند جای بسی تقدیر وتشکر از زحمات وراهنماییهای بی دریغ شما در طی ترم است زیرا مطالب ومقالات بسیار مفیدی را برای تک تک دانشجویانتان با آن حجم بالا ارسال می فرمودید وبا صبر فراوان به نقایصشان رسیدگی می کردید.امیدوارم دانشجویانت که مثل من معلم هستند با استفاده از آن مطالب آموزنده در سر کلاسهای تدریسمان به دانش آموزان این مرز وبوم خدمات لازم را ارایه دهیم وبه زشد بالندگی کشورمان کمک کنیم. ان شاا…
آرزوی من سلامتی وپیروزی شما استاد محترم است. اجرکم عندا…

پاسخ به این نظر

رمضانی گفته است:
اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۴ - ۷:۲۸ ب.ظ

با سلام حضور استاد گرانقدر
از مطالب ارزنده شما استفاده کردیم به امید روزهای خوب برای سیستم آموزشی کشور ایران رمضانی نور از بیرجند

پاسخ به این نظر

ناصرنصرالهی گفته است:
اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۷ ب.ظ

باسلام.
خدمت آقای بختیاری عزیز
بنده ناصر نصرالهی دانشجوی تکنولوژی آموزشی دانشگاه تهران هستم.مشتاق دیدار شما هستم.ضمن اینکه بنده از شاگردان خانم دکتر بازرگان هستم.و باتشکر از مطلبتان خوب بود.

باتشکر

پاسخ به این نظر

mina khorshidi گفته است:
اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۴ - ۹:۱۹ ق.ظ

با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر بختیاری
از ارسال مطلب آموزنده شما سپاسگزارم

پاسخ به این نظر

احمدنژاد گفته است:
اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۴ - ۵:۳۸ ب.ظ

استاد عزيز جناب آقاي دكتر بختياري بعنوان يك معلم افتخارم اين است كه همكاري مثل حضرتعالي دارم – ياحق – علي يارتان

پاسخ به این نظر

رمضانی گفته است:
اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۴ - ۹:۴۲ ب.ظ

با اهدا سلام و عرض خسته نباشید حضور استاد گرانقدر :عالی بود

پاسخ به این نظر

محمود رفیعی گفته است:
اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۹۴ - ۸:۳۴ ق.ظ

با سلام خدمت استاد عزیزم جناب آقای دکتر بختیاری از اینکه این مقاله با ارزش را در اختیار اینجانب قرار دادید بسیار متشکرم

پاسخ به این نظر

رضا مسعودی گفته است:
خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۹ ب.ظ

مطلب جالبی در باره علل پیشرفت مردم ژاپن

همیشه برای اکثر مردم این سئوال پیش آمده که چگونه کشور ژاپن پس از جنگ با آمریکا و حمله اتمی آمریکا به هیروشیما و نا کازاکی نابودی کلیه زیر ساخت های صنعتی و غیر صنعتی به چنین پیشرفتی در عرصه صنعت و تولید دست یافته که توجه جهانیان را به خود معطوف نموده است

لذا برای دستیابی به چنین پیشرفتی که قسمتی از آن نیاز به فرهنگ سازی دارد چگونه ممکن است برای پاسخ به این سئول نظر دوستان را به متن زیر جلب می کنم لذا در پایان ممکن است این سئول در ذهن خواننده ایجاد شود که مسئول و بانی ایجاد چنین بستری کیست ؟

علت پيشرفت مردم ژاپن (توكيو) چيست؟ درباره آداب و رسوم * فرهنگ مطالعه و كتاب خواني *شيوه معيشت * و ساعات مفيد اشخاص چگونه است؟

الف:علل پيشرفت:درپيشرفت وتوسعه ژاپن علل وعوامل چندي دخيل بوده است. از جمله:
1- اهميت دادن به مقوله تعليم وتربيت:درميان كشورهاي صنعتي جهان كشور ژاپن به عنوان نمونه بارزي مطرح است كه با استفاده از تعليم وتربيت توانسته در ساختارهاي اجتماعي،اقتصادي وفني خود بالاترين ميزان تغيير وتحول را ايجاد كند.ژاپن برخلاف كشورهاي اروپايي در زمينه صنعتي شدن فرآيند تلاش وتجربه طولاني اي را تجربه نكرد،بلكه با توسعه ناگهاني نظام تعليم وتربيت خود واستفاده از جهان به عنوان دانشگاه عمومي توانست به اين درجه از رشد صنعتي دست يابد.ژاپن بعد از قرن هفدهم آموزش وپرورش را عامل اساسي رشد اقتصادي خود قراد داد.(ازكيا مصطفي؛جامعه شناسي توسعه،ص62)
2- نحوه برخورد وتعامل با فرهنگ غرب: اغلب علل ورمز وراز پيشرفت ژاپن را در برخورد با تمدن غرب جلوه مي دهند كه ژاپن درموقع تماس باغرب، از كمال سلامتي فرهنگي برخوردار بود ودر تجدد وصنعتي شدن راه معقولي اختيار كرد ودانسته يا ندانسته اين نكته را دريافت كه صنعت وتفكري كه الهام بخش آنست واحدي است تجزيه نا پذير واين دو را بايد با هم فرا گرفت وآموخت.از اين رو به قول»كارل لويت » فيلسوف آلماني كه در دهه سي به ژاپن رفته بود،ژاپني ها فلسفه آلمان را بخوبي مي شناختند ودرآن زمان كانت شناس وهگل شناس حتي هوسرل شناس داشتند.ژاپن مدتها تقليد را پيشه ساخت،هم تقليد علمي وصنعتي وهم تقليد شيوه تفكر را.
اما با آنكه در زمينه صنعت وتوليد مبدل به قدرت جهاني شد واز تنگاي تقليد بدر آمد وبه آفرينندگي صنعتي رسيد.در زمينه تفكر بجز كوششهايي چشمگير در زمينه ادبيات وهنر،به پايه آفرينندگي غرب نرسيد وهيچ متفكري از آن سرزمين برنخاست كه مانند متفكران غربي درباره عاقبت انسان ،تاريخ وسيطره تكنيكي بينديشند وراه هاي نوي بگشايند.(شايگان،داريوش؛آسيا دربرابر غرب،ص60)
با اين حال اين فقط يك پيشرفت مادي بوده است وپا به پاي آن معنويت ازآن جا رخت برمي بست تا اينكه محققان به اين شيوه از زندگي ژاپني ها هشدار داده اند:«درمورد تعادلي كه ژاپني ها ميان زندگي سنتي وشيوه غربي بوجود آورده اند،بايد گفت كه اين تعادل بسيار آسيب پذير است.با اينكه به گفته لويت» ژاپني ها موفق شده اند كه يك زندگي دو چهره داشته باشند ودر خانه وزندگي خصوصي به راه ورسم نياكان خود زندگي كنند ودر بيرون سوداگران اقتصادي باشند،اين همزيستي موقتي است وناگزير رو به زوال خواهد رفت،چنانكه آثار آن هم اكنون به خوبي پديدار است. (همان ص61)
3- مديريت كارآمد؛منطبق با نيازهاي جامعه ژاپن:ووگل معتقد است: پيشرفت هاي ژاپني ها بيشتر دستاورهاي ساختارهاي سازماني، سياستگذاري و برنامه ريزي درست آنهاست. شايد بتوان گفت مديريت ژاپني كه زبانزد جهانيان است در اين توفيق سهم بسزايي داشته است.
4- پر كار وسخت كوش بودن كه پركاري آنها زبانزد شده است.
5- رعايت نظم و قانون و احترام به حقوق ديگران؛
6- برنامه ريزي درست و دقيق و منطبق با واقعيت ها و توانمندي كشور
7- فرهنگ استقلال طلبي (به ويژه استقلال اقتصادي)؛
8- اهتمام به كارگروهي (تيمي)
9- برخورداربودن ازنظام آموزشي كارآمد ( كيفيت بالاي آموزش)
10- توجه به انضباط كاري و شوق به كار
11-,….
بسياري از پژوهشگران علل توفيق ژاپن را به نظام آموزش و پرورش كارآ، با كيفيت و سرمايه گذاري زياد روي پرورش منابع انساني، سختكوشي و وفاداري افراد به سازمان هائي كه در آن كار مي كنند، احساس تعهد در جهت رشد و پيشرفت، فداكاري و آمادگي براي اصلاح نارسائي ها و اشتباهات خود، سازماندهي و مديريت بسيار خوب و كارساز نسبت ميدهند »
هر يك از اينها وعوامل ديگر دست به دست هم داده وپيشرفت ژاپن را رقم زده اند.
ب:آداب ورسوم ژاپني ها:با آنكه در حال حاضركشور ژاپن در صف ممالك مترقي جهان گام برمي دارد وپيشتاز عرصه رقابت هاي صنعتي واقتصادي است وبا وجود آنكه ظاهرا بيكاري، بي سوادي وفقر درآن وجود ندارد وبراي مردم سخت كوش آن رفاه نسبي وعدالت برقرار است اما به دليل آن كه ثروت وپول وقدرت آفت زاست،وتنها رفاه مادي بهروزي وسعادت مطلق را تأمين وتضمين نمي كند،لذا در كنار جنبه هاي مثبت وامتيازات مادي،جامعه ژاپن از جنبه ها ونكات منفي وضعف،نارساييها وبيماري هاي اخلاقي واعتقادي برخوردار است. وآن خرافه پرستي وباورداشت هاي مذهبي بي پايه است.البته به خدا اعتقاد دارند اما خداوندي كه ساخته وپرداخته اوهام واساطير وخيالپردازي هاي متوليان اديان اصلي انان يعني شينتويسم وبوديسم و… است.
اكثريت آنان پيرو مذهب شينتو هستند كه خود پايه محكمي درباره خدا واصل توحيد ندارد…از خرافه پرستي آنان اينكه نياي پادشاه خود را از تبار اله خورشيد مي دانند.
ژاپني ها به فرمانروايشان تا مقام الوهيت احترام مي گذارند واورا مظهر مليت وهويت خويش مي پندارند وجنبه ماوراء طبيعي به او مي دهند وبراين عقيده واهي پاي مي فشارند.آنان در برابر مجسمه خدايان شينتو نيايش مي كنند ،دخيلهاي متنوع وفراواني براي مشكل گشايي مي بندند. فرهنگ برهنگي به تقليد از غرب در بين زنان آنان نيز وجود دارد…( حسين رزمجو، آداب و رسوم در جامعه ژاپن؛مجله كيهان فرهنگي، شماره 86 تير 1371 -»
ج:فرهنگ مطالعه وكتاب : شيوه آموزشي آنان عمل گرا بوده ودانش آموزان دركارهاي مدرسه مشاركت فعال دارند.(در اين زمينه بيش از اين نكاتي نيافتيم)
د:شيوه معيشت ژاپني ها: ژاپني ها به علت مشغله كاري زياد اغلب در محلهاي شغلي خود به سر مي برند ،غذاهاي خود را در رستورانها صرف مي كنند ،از اين رو چندان درخانه هاي خود نمي مانند وصرفاًبراي استراحت به منزل مي روند،فرصت كافي براي خوش وبش كردن و وقت كشي ندارند بدين جهت ساعات مفيد آنها نيز بسياز زياد مي باشد.

منابع:

1.ازكيا مصطفي؛جامعه شناسي توسعه، موسسه نشر كلمه،چاپ چهارم81
2.شايگان،داريوش؛آسيا دربرابر غرب،موسسه انتشارات امير كبير،چاپ چهارم،82
3.حسين رزمجو، آداب و رسوم در جامعه ژاپن؛مجله كيهان فرهنگي، شماره 86 تير 1371 -»
4.ابوالفضل بختياري،فرهنگ آموزش در ژاپن

پاسخ به این نظر

atefe azad گفته است:
خرداد ۱۹ام, ۱۳۹۴ - ۸:۰۹ ب.ظ

با سلام..

مطلب بسیار مفیدی بود..متشکرم..

پاسخ به این نظر

مرحمت خلیل نیا گفته است:
تیر ۲۱ام, ۱۳۹۴ - ۲:۲۶ ب.ظ

سلام استاد عزیز بسیار عالی و زیبا بود , با تشکر و سپاس فراوان

پاسخ به این نظر

وحید گفته است:
مرداد ۲ام, ۱۳۹۴ - ۵:۵۱ ب.ظ

با سلام وتشکر ایکاش میشد به همت اساتیدی چون شما وسایر صاحب نظران یک نمونه از چنین مدارسی تاسیس کرد وپس از چند سال این طرح پایلوت راپس از توجیه مسوولین به تمام کشور تعمیم داد بنده شخصا علاقمند به سرمایه گذاری در جهت ارتقا فرهنگ کشور هستم ومعتقدم تمام مشکلات ما با اصلاح فرهنگ حل میشه

پاسخ به این نظر

سودابه ولی پوری گفته است:
مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۴ - ۱:۱۳ ب.ظ

با عرض سلام و ادب خدمت استاد بزرگوار. مطالب وبلاگ بسیار خواندنی و جالب و در عین حال
تآمل برانگیز هستند و من را به عنوان یک دانشجو و یک معلم به فکر واداشت که چگونه باید به یک وفاق جمعی برای مهندسی مجدد آموزش و پرورش مخصوصاٌ آموزش ابتدایی برسیم؟ به امید روزی که آموزش و پرورش ما هم مثل ژاپن مثال زدتی باشد. با تشکر

پاسخ به این نظر

کبریایی گفته است:
مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۴ - ۹:۱۱ ق.ظ

با سلام.ما در مرکزی به نام پویش وابسته به موسسه شمس الشموس هم مطالعات و هم اقداماتی در جهت رویکردهای نوین آموزشی انجام داده ایم.خوشحال می شوم از خدمت شما هم بهره مند گردیم.هر طور که بفرمایید.با تشکر

پاسخ به این نظر

حسن برهانی گفته است:
مهر ۲۲ام, ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳ ب.ظ

سلام وعرض ارادت جناب دکتر بختیاری از مطالب ارزشمندتان بهره مند شدم ، مشکل اساسی ما فقدان استعداد و ظرفیت های ذهنی و هوشی نیست بلکه نابرابری فرصتها و نامتناسب و ناموزون بودن تخصیص مقدورات وامکانات با این ظرفیت های بی بدیل انسانی است . وگرنه ایرانیانی که در شرایط مساعد با توانایی هایشان قرار گرفتند مایه فخر و مباهات بودند و هستند . ما فقر استعداد نداریم بلکه تنگدست کاربرد مطلوب سرمایه های خدادادی و ملی خود هستیم…. گذشته تاریخی ما گویای این سخن است … به امید روزی که ….

با سپاس و آرزوی توفیق بیشتر برای شما استاد گرامی

پاسخ به این نظر

نجفي گفته است:
مهر ۲۶ام, ۱۳۹۴ - ۳:۱۲ ب.ظ

با عرض سلام وتوفيق روزافزون

مابا توجه به مشكلات زير بنايي كه از ستاد تا مدرسه داريم فاصله زيادي باافق تعليم وتربيت ايجاد گرديده است زيرا افراد ستاد مشكلات ما معلمين كلاس را درك نكرده اند ولي با تمامي مشكلاتي كه داريم با همت قوي وتوكل بر خداوند واستادي مثل حضرتعالي بتوانيم تحول ريشه اي در مدارس خصوصا مقاطع ابتدايي كه ريشه آموزش وپرورش مي باشد، گام برداريم واز نظريات شما استاد گرامي بهره مند گرديم .

پاسخ به این نظر

محمد محسن روزبه گفته است:
مهر ۲۸ام, ۱۳۹۴ - ۹:۱۹ ب.ظ

سلام بر استاد گرامي
متاسفانه نگاه حاكم بر نظام تصميم گيري و اداري ما به آموزش و پرورش به عنوان يك مصرف كننده منابع مالي نگاه مي كنند و هر از گاهي مي شنويم كه 25 درصد بودجه عمومي را به آموزش و پرورش مي دهند و روزانه گزارش مي دهند كه چه مزايايي به معيشت معلمان داده ايم و ….
در حاليكه بايد به آن به عنوان پرورش دهنده و توليد كننده نگاه كرد.
و تا اين نگاه تغيير نكند اتفاق خوشايند و مثبتي در آن اتفاق نخواهد افتاد. حتي اگر همه سيستم ژاپن را هم تقليد و اجرا كنيم.
با تشكر

پاسخ به این نظر

فيض اله مطيع گفته است:
مهر ۲۹ام, ۱۳۹۴ - ۵:۲۴ ب.ظ

سلام استاد معزز و گرامي مقاله را مطالعه نمودم و استفاده بردم

پاسخ به این نظر

پورعبداله گفته است:
آبان ۲ام, ۱۳۹۴ - ۹:۴۵ ق.ظ

با سلام خدمت خدمت جناب دکتر بختیاری
اقای دکتر مقاله شما را خواندم هر جای دنیا اگر روشی موفق وجود داشته باشد باید از ان استفاده نمود وشما اینکار مفید وعلمی را انجام دادید و در اختیار ما جامعه علمی قراردادید از شما صمیمانه تشکر مکنم و ارزوی سلامتی بای شما دارم.

پاسخ به این نظر

جنگجو گفته است:
آبان ۲ام, ۱۳۹۴ - ۴:۴۷ ب.ظ

درود بر استاد بختیاری…
سپاس از به اشتراک گذاشتن تجربیات مفید تون….
تجربه موفق کار گروهی رو در سال گذشته با همکاران خوبم داشتم که حاصل این همراهی کسب رتبه اول کشوری در درس پژوهی شد.
سوالی که با خواندن این مقاله برام مطرح شده این هست که شرکت در کار تیمی رو چجوری برای دانش آموزان استثنایی میشه عملیاتی کرد و از کجا می بایست شروع کرد؟
خوشحال میشم از نظر ارزشمند تون در این خصوص مطلع بشم .

پاسخ به این نظر

سلام گفته است:
آبان ۴ام, ۱۳۹۴ - ۷:۵۲ ب.ظ

سلام تماس یگیرید

bakhtiari.abolfazl@Gmail.com

پاسخ به این نظر

saeid vakili گفته است:
آبان ۵ام, ۱۳۹۴ - ۶:۱۹ ب.ظ

باسلام وعرض ادب خدمت استاد بختیاری،مطالب بسیارجالب وخواندنی والبته کاربردی میباشند.درادامه راه برای شما آرزوی موفقیت دارم.
دانشجوی ارشد مدیریت آموزشی پرذیس فارابی تهران94/8/5

پاسخ به این نظر

سعيد وكيلي گفته است:
آبان ۷ام, ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸ ق.ظ

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد بختیاری،سعیدوکیلی دانشجوی ارشد پردیس فارابی تهران رشته مدیریت آموزشی هستم.
درآ .پ. ژاپن قانونی وجود د ارد که کتاب های درسی هر سه سال یکبار به روز می شود و کار تغییرات کتاب با معلمانی است که کتاب را تدریس میکنند.راز موفقیت در پویایی این سیستم است وبنده هم با نظرشما موافقم.
خسته نباشید.

پاسخ به این نظر

مجتبی رحیمی گفته است:
آبان ۱۰ام, ۱۳۹۴ - ۵:۲۲ ب.ظ

استاد ارزشمند دکتر بختیاری
سلام علیکم
مطالب شما را مطالعه نمودم . از شما تشکر می کنم . همیشه موفق باشید . مجتبی رحیمی دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش و پرورش تطبیقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم ترم 1

پاسخ به این نظر

نیک متین گفته است:
آذر ۱ام, ۱۳۹۴ - ۸:۳۲ ق.ظ

سلام
واقعا”این کار شما عالی بود. انشاالله بکمک شما و دیگربزرگواران عرصه علم روزی برسد که درایران نیزشاهد چنین برنامه ها وپیشررفتهایی باشیم.

پاسخ به این نظر

علیرضا حجازی گفته است:
آذر ۹ام, ۱۳۹۴ - ۵:۱۵ ب.ظ

استاد گرامی جناب آقای دکتر بختیاری . ای کاش امثال شما اساتید خبره و با تجربه را در راس خدمات آموزشی ایران قرار می دادند تا بتوان از تجربیات و معلومات شما در سطح مدارس بهرمند شد. با سپاس.

پاسخ به این نظر

احمد قنبری گفته است:
آذر ۱۹ام, ۱۳۹۴ - ۱:۲۷ ق.ظ

سلام استاد فرزانه و عزیز
تشکر بابت مطالب جالب و علمی شما
احمد قنبری دانشجوی کارشناسی ارشد علوم تربیتی تطبیقی،دانشگاه آزاد واحد قم

پاسخ به این نظر

حسین فرنود گفته است:
دی ۵ام, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸ ب.ظ

استاد گرامی ممنون

پاسخ به این نظر

اصغر باختر گفته است:
دی ۱۷ام, ۱۳۹۴ - ۵:۲۳ ب.ظ

سلام استاد گرامی
از مطالبتان واقعا لذت بردم و استفاده نمودم .
ان شاا… ما هم با پشتکار وتلاش می توانیم به روزهای خوب موفقیت در امر آموزش و پرورش برسیم.

پاسخ به این نظر

محمدرضا مقدادي گفته است:
تیر ۹ام, ۱۳۹۵ - ۳:۵۸ ب.ظ

با سلام و عرض ادب و آرزوي قبولي طاعات شما در ماه مبارك رمضان و ليالي قدر
از مشاهدات و خاطرات توام با تحليل آموزش و پرورش ژاپن استفاده كردم.
اميدوارم مديران كشور ما كمتر خودشان را به خواب بزنند و حق پيش دبستان و ابتدايي را ادا كنند و گرنه سقوطمان حتمي است . با تشكر و دعاي خير

پاسخ به این نظر

حسين فراهاني گفته است:
تیر ۱۰ام, ۱۳۹۵ - ۱:۲۰ ب.ظ

بسيار خوب بود ايا وقت ان نرسيده كه ما هم بيشتر به اموزش وپرورش ومسايل اموزشيمان بيشتر اهميت دهيم

پاسخ به این نظر

خانم نصراللهی گفته است:
تیر ۱۵ام, ۱۳۹۵ - ۲:۰۴ ب.ظ

باسلام و احترام خدمت استاد گرامی .
مطالبتون بسیار ارزشمند و مفید بود .ولی استاد یکی از مشکلات اجرای هر طرحی در نظام آموزشی ایران سوق دادن و همگام کردن والدین دانش آموزان با اجرای هر طرحی است . ایران کشور بسیار پهناوری است و اختلاف طبقاتی و فرهنگی بسیار دارد . میشه گفت تا حدودی مطمئنم که اگر یکی از این طرح ها مثل نظافت مدرسه به عهده دانش آموزان گذاشته شود اعتراضات زیادی را از جانب خانواده ها شاهد خواهیم بود . و نیاز به بستر سازی و فرهنگسازی بسیاری داریم. که البته مطمئنم اگر این وظیفه به عهده دانش آموزان گذاشته شود تا حدودی بسیاری از این بی مسئولیت ها و تک روی ها از بین می رود و کمک زیادی به ایجاد روحیه همکاری و همفکری در بین دانش آموزان و حتی مسئولین نظام آموزشی می کند. با تشکر از مطالب آموزندتون . به امید روزی که ایرا ن پیشرو و پیشقدم در نظام آموزشی باشد .

پاسخ به این نظر

نادری گفته است:
شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۵ - ۸:۱۸ ب.ظ

با سلام از گزارش موجز و جامع شما بهره بردم. موفق باشید.

پاسخ به این نظر

موسوی گفته است:
آذر ۱۱ام, ۱۳۹۵ - ۹:۳۰ ق.ظ

با سلام
از در ج مطلب متشکرم تصمیم دارم در حوزه مدیریت بازرگانی در مدارس اقدامی انجام بدم راهنمایی بفرمایید

پاسخ به این نظر

متن آهنگ گفته است:
دی ۱۲ام, ۱۳۹۵ - ۴:۴۲ ب.ظ

خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب مفید

پاسخ به این نظر

فرحناز گنجهء گفته است:
بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۵ - ۳:۱۲ ب.ظ

باتشکر از معرفی این سایت
مطالب بسیار زیبا ومفید بود .خسته نباشید با تشکر از توجه جنابعالی

پاسخ به این نظر

فالوور اینستاگرام گفته است:
اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۶ - ۴:۵۷ ب.ظ

خسته نباشید ممنون به خاطر این
مطلب مفید

پاسخ به این نظر